wtv.pl > Polska > Dworczyk: Polska przyjmie około tysiąca Afgańczyków
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

Dworczyk: Polska przyjmie około tysiąca Afgańczyków

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Polska udzieli terminowej pomocy Afgańczykom. Minister Michał Dworczyk poinformował na antenie RMF FM, że polski rząd wyraził zgodę na przyjęcie ok. 1 tys. obywateli na okres 3 miesięcy. Ma to być wyraz solidarności sojuszniczej.

Polska przyjmie Afgańczyków

W piątek rano w audycji "Poranna rozmowa" RMF FM minister Michał Dworczyk poinformował, że już dzisiaj do Polski przyleci ok. 250 Afgańczyków z bazy w Ramstein (Niemcy). W sumie Polska ma przyjąć ok. 1 tys. obywateli tego kraju.

Na wsparcie od polskiego rządu będą mogły liczyć osoby, które pomagały NATO w Afganistanie w ciągu ostatnich kilku lat.

Afgańczycy będą przebywali w jednym z poznańskich hoteli w oczekiwaniu na transport do państw docelowych. Cześć osób zostanie ulokowana również w Lublinie.

- W Polsce zostanie maksymalnie 50 osób - w ramach zobowiązań sojuszniczych - zaznaczył szef KPRM. Ostateczna decyzja należy jednak do samych zainteresowanych.

Czy Afgańczycy zostaną w Polsce?

Szef KPRM ujawnił, że Polska już podjęła odpowiednie działania. - Do tej pory przyjęliśmy ponad 900 Afgańczyków, którzy pomagali polskiemu kontyngentowi wojskowemu i dyplomatom - przypomniał Dworczyk.

Aktualnie te osoby kończą kwarantannę, a w międzyczasie trwają procedury, dzięki którym będą mogły starać się o status uchodźcy. - Mamy sygnały o pojedynczych osobach, które będą chciały zostać w Polsce - zdradził minister.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Powiązane