wtv.pl > Gospodarka > Frankowicze idą na wojnę z bankami i kierują sprawy do sądów. Wzrost wniosków nawet o 800 procent
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:17

Frankowicze idą na wojnę z bankami i kierują sprawy do sądów. Wzrost wniosków nawet o 800 procent

rachunki
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W pierwszej połowie tego roku do sądów okręgowych skierowano o 100 procent więcej spraw w związku z kredytami we frankach niż przed rokiem. Miejscami wzrost wynosił nawet 800 procent. – Widać, że frankowicze czują się coraz pewniej w starciu z bankami – komentują eksperci.

Szczegóły danych, które uzyskano ze wszystkich sądów okręgowych w kraju, przytacza Interia. Wynika z nich, że podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego do sądów trafiło 11,6 tys. spraw frankowych, w pierwszym półroczu 2021 roku było to już 23,3 tysiące.

Niespotykany wzrost odnotowano w Gliwicach, gdzie w skali roku stwierdzono 821-procentowy przyrost spraw dotyczących kredytów we frankach.

Kredyty we frankach. Rosną przypadki walk z bankami

Ogromne wzrosty zauważono też w Elblągu, Radomiu czy Koninie. We wszystkim przypadkach przekraczały one 300 procent.

Ponad 200-procentowe wzrosty kierowanych do sądów spraw frankowych stwierdzono choćby w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Koszalinie, Toruniu, Częstochowie, Słupsku oraz Zielonej Górze.

Według cytowanego przez portal eksperta od kredytów hipotecznych Krzysztofa Oppenheima wyniki dowodzą, że frankowicze coraz pewniej czują się w starciu z domagającymi się wpłat bankami.

Rozmówca serwisu dodał, że wygrane w sądach wzrastają od początku 2020 roku i mają bezpośredni związek z głośnym wyrokiem TSUE, który zapadł w październiku roku poprzedniego.

– To oczywiście zachęca do wnoszenia pozwów osoby, którym ciążą toksyczne kredyty – podkreślił.

Tempo będzie wolne

Wnioski to przede wszystkim problem dla banków. Na przeciąganie się postępowań przygotowani muszą być jednak również kredytobiorcy.

Zdaniem ekspertów polski wymiar sprawiedliwości nie jest przygotowany na podobną ilość spraw (zwiększonych dodatkowo przez pozwy związane z obostrzeniami czy lockdownami).

Należy się zatem spodziewać, że tempo rozpoznawania lawinowo rosnących spraw dotyczących kredytów frankowych będzie mocno powolne.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Interia.pl, wtv.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News