wtv.pl

Piotr Molecki/East News

Politolog o wystąpieniu Tuska. “Chce zdyscyplinować partię”

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Nie milkną echa po sobotnim wystąpieniu Donalda Tuska w Płońsku. Przemówienie polityka ocenił politolog Marek Migalski. Jego zdaniem Tusk wygłosił "wykład", który miał zdyscyplinować członków Platformy Obywatelskiej i zachęcić ich do zajęcia się poważnymi sprawami, które bagatelizuje rząd.

Jak wypadł Donald Tusk? Migalski: “wykład” z udziałem “profesora”

W sobotę 18 września odbyła się Konwencja Platformy Obywatelskiej w Płońsku. Do polityków i zwolenników partii przemawiał Donald Tusk, który od lipca pełni obowiązki przewodniczącego PO.

Jego wystąpienie ocenił politolog Marek Migalski. - "Profesor" Donald Tusk wygłosił wykład o tym, żeby jego partia zajęła się realnymi problemami ludzi - przyznał ekspert w rozmowie z Wirtualną Polską. Jakimi trudnościami, zdaniem Tuska, powinna zająć się PO? Przede wszystkim drożyzną.

W wystąpieniu Tusk przypomniał dwie kontrowersyjne wypowiedzi, które w ostatnim czasie wygłosili premier Mateusz Morawiecki i poseł PiS Marek Suski . - Premier na pytanie o cenę chleba, wykonał niezwykłe piruety, byleby ominąć odpowiedź na to pytanie - ocenił lider PO. Jego zdaniem rządzący “niczego się nie nauczyli”.

Jednak w ocenie politologa wystąpienie Tuska miało także zdyscyplinować partię i zachęcić ją do “zaprzestania happeningów na granicy i wygadywania głupot, które obrażają większość wyborców”.

Tusk coraz dalej od lewej strony sceny politycznej. Wsłuchuje się w nastroje społeczne

W ocenie eksperta wystąpienie Tuska przesunęło PO do centrum polskiej sceny politycznej. - Na pewno nie w kierunku lewicy. Próbował przerwać marsz w lewą stronę, który miał miejsce podczas wcześniejszego przywództwa - zaznaczył Migalski.

Tusk doskonale zdaje sobie sprawę, z jakimi problemami zmaga się PO. O to samo apeluje do swoich współpracowników. - Jeśli chce się rządzić Polakami, to trzeba zmienić ich opinię. Na ich zmianę Platforma - w moim przekonaniu - nie ma czasu, ani ochoty, więc próbuje się dostosować do nastrojów społecznych - ocenił politolog.

W wystąpieniu Tusk poruszył także temat różnic między PO a PiS. Migalski uważa, że lider partii opozycyjnej wyraźnie zaznaczył linię sporu. - Chleb jako symbol drożyzny. A Unia jako pole, na którym Tusk chce ostatecznie stoczyć bój z Kaczyńskim. Stąd pomysł zmiany konstytucji i zapisu w niej, że wypowiedzenie umowy dotyczącej naszej obecności w Unii Europejskiej wymaga większości dwóch trzecich - tłumaczył specjalista.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Marcin Drąg: Czwarta fala pandemii jest bardzo prawdopodobna
Czytaj więcej >

Polityka

"SE": Jarosław Kaczyński opuści rząd do końca roku
Czytaj więcej >

Polityka

Problemy Pawła Kukiza po głosowaniu "lex TVN". "Hejt mam znacznie większy niż Paweł Adamowicz"
Czytaj więcej >

Polityka

Polska bez zaproszenia na światowy szczyt demokracji, a rządzący z zakazem wjazdu? USA rozważają sankcje
Czytaj więcej >

Polityka

Narastający kryzys w Afganistanie. Polska wyda 45 wiz humanitarnych
Czytaj więcej >

Polityka

Czy premier powinien stanąć przed sądem za wybory kopertowe? Sondaż nie pozostawia złudzeń
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]