wtv.pl > Polska > Policja interweniowała podczas akcji pamięci ofiar pandemii
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:41

Policja interweniowała podczas akcji pamięci ofiar pandemii

Kwiaty dla ofiar pandemii
twitter.com/lotnabrygada

Demonstranci nie zdołałi oddać hołdu zmarłym w wyniku pandemii Polakom w sposób, który zaplanowali - ich plany zostały zrujnowane przez oddziały policji.

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się wczoraj manifestacja mająca na celu uczczenie ofiar pandemii koronawirusa. Na posadzce wyłożono krzyże wykonane z czarnego kartonu, na których złożono tulipany. Interweniowała policja.

Pamięci ofiar pandemii

Trwająca już ponad rok pandemia koronawirusa przyniosła ogromne straty. Do tej pory zabrała już 68 212 żyć Polek i Polaków, którzy zmarli w wyniku zakażenia. Do tego dochodzą jeszcze zgony, które nastąpiły w wyniku braku zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej osobom, których nie można było umieścić w szpitalach ze względu na ich przepełnienie bądź przemianowanie na medyczne placówki zakaźne.

Wielu Polaków za sytuację obwinia rząd. Rodacy zarzucają mu często nieodpowiedzialne podejście do tematu pandemii, bagatelizowanie jej lub nieodpowiednie zarządzanie państwowym budżetem.

Wczoraj na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się manifestacja pod nazwą "Przemilczani", która miała na celu oddanie hołdu dziesiątkom tysięcy Polaków, którzy zmarli w wyniku, jak twierdzi wielu, nieudolności polskiego rządu.

Demonstranci rozłożyli na posadzce placu, nieopodal pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, krzyże wykonane z czarnego kartonu. Złożono na nich czerwone i żółte tulipany. Na miejscu szybko pojawiła się policja.

Policja interweniuje

Demonstracja "Przemilczani", która odbyć się miała ku upamiętnieniu ofiar pandemii koronawirusa, nie przebiegła tak, jak wyobrażali to sobie jej inicjatorzy. Do uczestników sprawnie udali się funkcjonariusze policji.

Mundurowi wylegitymowali osoby uczestniczące w demonstracji i zarzucili im... zaśmiecanie miejsca publicznego. Po chwili zaczęto również wydawać mandaty karne o wysokości 100 zł.

Niezrażeni interwencją funkcjonariuszy demonstranci, rozpoczęli dalszą część swojej manifestacji, podczas której rozwinięto na Placu Piłsudskiego kilkunastometrową biało-czerwoną flagę.

Uczestnicy spotkania mieli też przy sobie tzw. klepsydry, informujące o śmierci osób, które nie przeżyły pandemii koronawirusa.

02.05.2021 68 069 ofiar Covid 709 tupolewów Cześć ich pamięci - napisano na kartkach, które trzymali uczestnicy demonstracji.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wyborcza.pl, Twitter.com/lotnabrygada

Powiązane