wtv.pl > Pogoda > Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:38

Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

Trąba powietrzna
Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie

Wichura, która przeszła w niedzielę przez gminę Tereszpol w województwie lubelskim, poczyniła ogromne szkody, naruszając kilka budynków i niemal całkowicie zrwając dach z jednego z nich. - Można powiedzieć, że przeszła trąba powietrzna - przekazał Radiu Lublin starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Jak podaje Polsat News, w niedzielę przez gminę Tereszpol (powiat biłgorajski, woj. lubelskie) przeszła najprawdopodobniej trąba powietrzna, powodując ogromne szkody w tamtejszych budynkach i gospodarstwach.

Według Radia Lublin naruszeniu uległy 3 domy mieszkalne, a także stodoły oraz budynki gospodarcze. Silny wiatr uszkodził także ogrodzenia, a nawet stojące nieopodal posesji samochody.

+++MOŻLIWY PRZYPADEK TRĄBY POWIETRZNEJ NAD TERESZPOLEM ZYGMUNTY W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM+++ Uwaga! Popołudniowa burza,...

Opublikowany przez MeteoReporter.pl Niedziela, 2 maja 2021

Na miejscu interweniowało 9 jednostek straży pożarnej. - Szacujemy straty, rozmawiamy z mieszkańcami. Trwa zabezpieczenie budynków mieszkalnych. Na jednym z nich został zerwany całkowicie dach. Są przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Budowlanego, którzy oceniają, czy ten budynek będzie jeszcze w ogóle zdatny do zamieszkania - relacjonował przywoływany przez Radio Lublin starosta biłgorajski Andrzej Szarlip.

Jak podaje Radio Lublin, zniszczeniu uległo pokrycie dachowe dwóch budynków mieszkalnych, a jeden z nich może zostać zakwalifikowany do rozbiórki.

Rodziny, które poniosły straty w wyniku przejścia trąby powietrznej, mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 6 tys. zł.

Porywisty wiatr spowodował szkody także w sąsiednich gminach i powiatach. Uszkodzony został dach budynku w gminie Łukowa oraz linie energetyczne w gminach Frampol i Turobin, gdzie powalone przez wiatr drzewa zablokowały ponadto drogi. Uszkodzenia spowodowane wichurą odnotowano także w powiatach zamojskim i tomaszowskim.

Drzewa połamane przez wiatr na Mazurach

Jak podaje Polsat News, silny wiatr nawiedził w niedzielę także Mazury, gdzie straż pożarna interweniowała ponad 50 raz w związku z połamanymi gałęziami i konarami drzew blokującymi drogi.

Interwencje prowadzili także ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR), pomagając żeglarzom zaskoczonym przez trudne warunki pogodowe.

- Zawodził sprzęt nieodpowiednio przygotowany po zimie, niektóre załogi nie radziły sobie i pełne paniki w głosie prosiły nas o pomoc - tłumaczy przywoływany przez Polsat News dyżurny MOPR.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Polsat News, Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie, radio.lublin.pl

Tagi: Polska
Powiązane