wtv.pl
Sopockie WOPR/Facebook

Sopockie WOPR/Facebook

Plażowicze szukali 4-latki. Utworzyli “żywy łańcuch”

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Na jednej z sopockich plaż zaginęła 4-latka. W poszukiwania zaangażowali się nie tylko ratownicy WOPR. Plażowicze, poruszeni zdarzeniem, natychmiast utworzyli tzw. “żywy łańcuch”. Historia zakończyła się szczęśliwie, ale służby apelują o ostrożność.

“Żywy łańcuch” w Sopocie

Sopot wstrzymał oddech. We wtorek 22 lipca ratownicy otrzymali zgłoszenie w sprawie zaginięcia 4-letniej dziewczynki. Okoliczności tego zdarzenia były nieznane. Istniało ryzyko, że dziecko mogło wejść do wody.

Służby przystąpiły do natychmiastowego działania. Z inicjatywy ratowników utworzono tzw. “żywy łańcuch”. To coraz częstszy obrazek na kąpieliskach - ludzie wchodzą do wody, stoją w bliskiej odległości i wzajemnie się osłaniają. 

Kraniec “żywego łańcucha” może znajdować się nawet kilkanaście metrów od brzegu. Dzięki temu można szybko i bezpiecznie sprawdzić płytkie okolice, gdy pojawia się informacja o zaginięciu na plaży lub w wodzie.

Służby dołożyły wszelkich starań, aby cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie. Sopockie WOPR przekazuje, że na terenie kąpieliska morskiego pojawiły się także trzy jednostki ratownicze (łódź R8, quad Q4 i samochód S1).

4-latka cała i zdrowa. Ratownicy apelują

Akcja trwała zaledwie 10 minut. Okazało się bowiem, że dziewczynka przebywała 200 m dalej, niedaleko kolejnego stanowiska ratowniczego. 4-latka nie odniosła żadnych obrażeń i czuła się dobrze.

Zdarzenie nagłośnił sopockie WOPR, który w ten sposób apeluje do rodziców, aby pilnowali swoich pociech.

“Nie dopuście do tego, aby waszą pociechę, choć na chwilę stracić z oczu”, czytamy w oficjalnym poście WOPR z Sopotu. Służby zwracają uwagę, że plaże w okresie letnim są wyjątkowo zatłoczone, więc trzeba zachowywać się odpowiedzialnie. Wystarczy moment, aby stracić dziecko z pola widzenia.

Przy okazji sopoccy ratownicy opublikowali kilka podstawowych zasad, o których musi pamiętać każdy rodzic. Dziecko powinno bawić się przy brzegu wyłącznie w obecności opiekuna. Fale podmywają brzeg, a dziecko może stracić grunt pod nogami. 

Poza tym należy kąpać się w miejscach strzeżonych przez ratowników i słuchać poleceń służb. Rodzice powinni rozważyć zaopatrzenie dziecka w opaskę z numerem telefonu. Dzięki temu można szybko odnaleźć opiekunów, jeśli pociecha zaginie.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polska

Prof. Simon otrzymuje groźby śmierci za namawianie do szczepień. Członek Rady Medycznej przy premierze na celowniku?

Czytaj więcej >

Polska

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-latki, która zginęła w Katowicach. Stwierdzono rozległe obrażenia

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Kłodzko. Tragedia na torach. Zginęła kobieta

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Musi zapłacić zaległy abonament RTV, mimo że nie ma telewizora. Dziwna reakcja Poczty Polskiej

Czytaj więcej >
Twitter & Śląska Policja

Polska

Wypadek w Katowicach. Pojawiło się nowe nagranie, pokazuje zupełnie inną perspektywę

Czytaj więcej >
Pixabay/cbakobus - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Popularne produkty wycofane ze sklepów. Aż 12 rodzajów lodów skażonych tlenkiem etylenu

Czytaj więcej >