wtv.pl > Polska > Ostrzeżenie III stopnia i alert RCB dla dwóch powiatów. Powodem bardzo silne opady deszczu
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:15

Ostrzeżenie III stopnia i alert RCB dla dwóch powiatów. Powodem bardzo silne opady deszczu

deszcz
Public Domain Pictures / George Hodan

Powiaty karkonoski i jeleniogórski otrzymały alert RCB. Te dwa regiony objęte zostały również ostrzeżeniem III stopnia IMGW. - Całkowita suma opadów na południu powiatu może osiągnąć około 110 mm - przekazał synoptyk IMGW Janusz Zieliński. Uważać trzeba nie tylko tam, prognoza pogody na wtorek nie przypomina niedawnych, letnich dni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla dwóch powiatów. Jest to bezpośrednio związane z prognozą pogody i szacunkami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Intensywne opady deszczu w powiecie karkonoskim i Jeleniej Górze w woj. dolnośląskim. Suma opadów może osiągnąć około 110 mm - czytają w alercie RCB mieszkańcy regionu.

Alert RCB i ostrzeżenie III stopnia dla dwóch powiatów

- Został podwyższony stopień ostrzeżenia meteo na intensywne opady deszczu z 2 na 3 dla powiatu Jelenia Góra i karkonoskiego w woj. dolnośląskim - informuje IMGW.

>

Źródło: imgw

Chociaż ostrzeżenie III stopnia obejmuje jedynie dwa powiaty, to niebezpiecznie będzie również w okolicy. Okalające powiaty objęte są ostrzeżeniami II stopnia w związku z deszczem.

IMGW prognozuje, że m.in. w powiatach lwóweckim, złotoryjskim, kamiennogórskim, jaworskim suma opadów wynosić będzie 45 mm, miejscami nawet do 60 mm. - Najsilniejsze opady przewidywane są w nocy - przekazał synoptyk Piotr Mańczak.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Sporo deszczu i silnego wiatru

Wydanie alertu RCB i ostrzeżenia III stopnia tylko dla dwóch powiatów nie powinno uśpić czujności mieszkańców reszty kraju. Wtorkowa prognoza pogody jest bardzo jesienna.

IMGW przewiduje, że 24 sierpnia ulewne opady na południu i duże opady na południu. Na południu niebo będzie umiarkowanie zachmurzone. Na południu wystąpić mogą lokalne burze.

Reszta kraju stosunkowo pogodna, jednak prognoza pogody wskazuje na silne porywy wiatru. Nad morzem te osiągać mogą nawet 55 km/h.

Już w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało się na wysłanie specjalnych alertów SMS. Początkowo trafiły one do mieszkańców lubelskiego. Później rozszerzono zakres na woj. lubuskie, wielkopolskie oraz mazowieckie.

>

Źródło: wtv.pl

Maksymalnie 21 stopni Celsjusza

Deszcz, wiatr oraz ciężkie chmury zaowocują spadkiem temperatury. Na południu maksymalne wskazania termometrów wyniosą jedynie 16 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie na północnym zachodzie. Tam termometry wskażą 21 stopni Celsjusza.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

Źródło: wtv.pl