wtv.pl > Polityka > Pilna konferencja Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepień
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 12.06.2022 02:02

Pilna konferencja Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepień

konferencja
(screen) TVP Info

Michał Dworczyk zwołał konferencję prasową, której głównym tematem będą kwestie związane ze szczepieniami - loteria szczepionkowa i nowe mutacje koronawirusa.

Prócz niego wystąpili również prof. Andrzej Horban i prezes RARS Michał Kuczmierowski.

Konferencja Michała Dworczyka. Nowe informacje ws. szczepień

Michał Dworczyk zwołał konferencję, na której omówi ostatnie nowości związane z tematem szczepień - pojawią się m.in. temat ruszającej od dziś loterii szczepionkowej, czy nowej odmiany wirusa.

Przypominamy, że loteria szczepionkowa ma zachęcić kolejne ok. 10 mln Polaków do zaszczepienia się. Wygrać będzie można nawet czterokrotnie, a wśród nagród są pieniądze, samochody i hulajnogi elektryczne.

Temat wariantu Delta też jest ostatnio szeroko poruszany przez władze, które zapewniają o swoim przygotowaniu na kolejną falę zachorowań, mogąc nadejść już w sierpniu.

Na początku konferencji Dworczyk przekazał, że trwa wciąż akcja zachęcania.

Potem zaprezentowano spot promujący loterię.

Trwają już kolejne zapowiadane akcje rządu dot. szczepień

Od 1 lipca szczepić można się już drugą dawką w dowolnym miejscu - miało to ułatwić wszystkim osobom, które jeszcze nie zdążyły przyjąć szczepienia, planowanie wakacji.

Ponadto rozpoczęła się już akcja dzwonienia do osób niezaszczepionych mających zachęcić je do przyjęcia preparatu.

Jako następny wypowiedział się Michał Kuczmierowski z RARS. Stwierdził, że na pewno nie będzie brakowało szczepionek w żadnych punktach, które pozostaną otwarte.

Ma nastąpić również zmiana szczepień w firmach - zniesiony zostanie limit 300 osób. System automatycznie przypisze pracownika do punktu szczepienia i zostanie ustalone, w jaki sposób ten chciałby się zaszczepić - w domu, w punkcie mobilnym czy w punkcie szczepień. Zgłosiły się już pierwsze zakłady pracy.

Wariant Delta zaatakuje w sierpniu?

Prof. Andrzej Horban poinformował o nadmiarowych zgonach i podkreślił wagę szczepień.

Dodał również, że normalną jest ewolucja wirusa, co obrazowo wytłumaczył na podstawie wirusa atakującego komórki i ich dalszego namnażania.

Skupił się przede wszystkim na wariancie Delta, którego transmisja jest 2 do 2,5 raza łatwiejsza niż w przypadku wcześniejszych wersji koronawirusa.

Wariant Delta ma niedługo zdominować pozostałe warianty koronawirusa. Horban podkreślił, że bardzo ważne w tym wypadku są właśnie szczepienia.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: (screen) TVP Info