wtv.pl > Polska > Pacjent wypadł z karetki i tragicznie zginął. Lekarz i pielęgniarka oskarżeni
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 19.03.2022 08:54

Pacjent wypadł z karetki i tragicznie zginął. Lekarz i pielęgniarka oskarżeni

karetka
Wodnik/pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy oskarżyła lekarza i pielęgniarkę o zaniedbania podczas transportu pacjenta. W trakcie jazdy karetką mężczyzna otworzył drzwi i wypadł na jezdnię prosto pod przejeżdżający samochód.

Pielęgniarce grozić może nawet pięć lat pozbawienia wolności.

Pacjent wypadł z karetki

Do zdarzenia doszło 11 stycznia. 53-letni mężczyzna miał zostać przewieziony karetką pogotowia ze szpitala w Dzierżoniowie do placówki neurochirurgicznej w Wałbrzychu.

Pacjent przebywał sam w pozycji siedzącej w tylnej części pojazdu, podczas gdy pielęgniarka i kierowca siedzieli z przodu wozu.

W pewnym momencie mężczyzna zdecydował się otworzyć drzwi jadącej karetki. Tym samym wypadł na jezdnię, prosto pod koła samochodu jadącego tuż za pogotowiem.

Wskutek doznanych obrażeń 53-latek zmarł. Sprawą zajęła się policja oraz prokuratura w Świdnicy.

Lekarz i pielęgniarka w tarapatach

Pielęgniarka jadąca pojazdem pogotowia pełniła funkcję kierownika transportu sanitarnego. Zdaniem prokuratury, jej obowiązkiem było czuwanie przy pacjencie, który znajdował się w stanie ciężkim, miał uraz głowy i problemy z samoidentyfikacją.

Prokurator oskarżył ją o umyślne narażenie 53-letniego mężczyzny na niebezpieczeństwo i nieumyślne spowodowanie jego śmierci. Pielęgniarka zrezygnowała ze składania wyjaśnień i nie przyznała się do winy.

Zarzuty otrzymał również lekarz, który zadecydował o pozycji siedzącej pacjenta w trakcie jego transportu do Wałbrzycha. Zdaniem prokuratury, miał on świadomość niebezpieczeństw wynikających z braku odpowiedniej pozycji podczas jazdy karetką.

Lekarz przyznał się do zarzucanych mu czynów. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności. Pielęgniarka może spędzić za kratami nawet pięć lat.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: rmf24.pl, wtv.pl zdjęcie główne: Wodnik/pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Powiązane