wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Otwarcie przedszkoli i żłobków już w poniedziałek? Przedstawiamy prognozy

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z ustaleń Rady Medycznej przy premierze wynika, że zakażenia koronawirusem wśród najmłodszych stanowią ok. 1 procent wszystkich zakażeń. W związku z tym najprawdopodobniej w poniedziałek ponownie otwarte zostaną przedszkola i żłobki.

Możliwość wznowienia stacjonarnego funkcjonowania przedszkoli od przyszłego tygodnia sygnalizował wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. -  Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie możliwy powrót do przedszkoli - mówił Czarnek na antenie RMF FM.

- Jeśli potwierdzą tendencję spadkową, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa, żebyśmy wracali do przedszkoli, w kolejnym tygodniu do klas I-III i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak żeby w maju już wszyscy byli w systemie stacjonarnym - przywołał słowa ministra portal rmf24.pl.

Czarnek zapewnił ponadto, że zarówno tegoroczne matury, jak i egzaminy ósmoklasisty odbędą się w planowanym terminie. Przypomnijmy, że ze względu na długi okres nauczania zdalnego w minionych miesiącach na egzaminach obowiązywać ma ograniczony zakres materiału.

Otwarcie przedszkoli i żłobków w poniedziałek?

Doniesienia o możliwym ponownym otwarciu przedszkoli oraz żłobków od przyszłego tygodnia potwierdziła także przedstawicielka działającej przy prezesie Rady Ministrów Rady Medycznej prof. Magdalena Marczyńska.

- Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zakażenia w najmłodszej grupie stanowią około 1 procenta wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały czy napędzały undefined - tłumaczyła po spotkaniu Rady przywoływana przez rmf24.pl prof. Marczyńska.

- Dlatego po dzisiejszym spotkaniu Rady Medycznej z rządem można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że żłobki i przedszkola zostaną od poniedziałku ponownie otwarte - przekazała PAP prof. Marczyńska.

Póki co jednak wznowienie funkcjonowania ograniczy się prawdopodobnie do żłobków i przedszkoli, a na powrót do szkół uczniów klas I-III trzeba będzie jeszcze poczekać.

Tymczasem sam minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w lutym, że nauczanie zdalne negatywnie oddziałuje na zdrowie uczniów, w tym także na ich zdrowie psychiczne.

- Z mojego punktu widzenia, jako osoby odpowiedzialnej za zdrowie publiczne, ja mam naprawdę ogromny imperatyw, żeby tę edukację to standardowego trybu przywracać, bo widzę po prostu, jakie są koszty niechodzenia dzieci do szkoły, ile różnych stanów chorobowych, depresyjnych z tym się pojawia - tłumaczył Niedzielski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: RMF FM / rmf24.pl, PAP.pl, Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Tłit"

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >