wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Powrót do szkół. Minister informuje o fatalnych skutkach zdalnego nauczania

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W programie "Tłit" dziennikarz Wirtualnej Polski pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o naukę stacjonarną klas I-III oraz ewentualny powrót do szkół kolejnych roczników. Minister wypowiedział się także na temat wpływu

  • Minister zdrowia mówił o wpływie powrotu do szkół klas I-III na sytuację epidemiczną

  • Według ministra badania wskazują na to, że powrót do szkół nie przyczynił się do znaczącego wzrostu liczby zachorowań

  • Adam Niedzielski zwrócił także uwagę na szkodliwość nauki zdalnej dla zdrowia psychicznego uczniów

W programie "Tłit" dziennikarz Wirtualnej Polski pytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, czy w aktualnej sytuacji nie jest zagrożona nauka stacjonarna klas I-III, których powrót do szkół nastąpił 18 stycznia.

- W klasach I-III z mojego punktu widzenia nie ma takiego ryzyka i potrzeby, żeby cofnąć się i zakończyć tę tradycyjną edukację, to znaczy przywrócić to nauczanie zdalne - tłumaczył minister Niedzielski, powołując się na badania przesiewowe prowadzone wśród nauczycieli klas I-III, które nie wskazują na znaczący wzrost liczby zakażeń.

- Te udziały osób chorujących były mniej więcej rzędu 2 procent i one są stabilne, więc to oznacza, że tam nie rozwija się w żaden sposób dynamicznie sytuacja pandemiczna. Na dodatek, tak jak powiedziałem, mamy zwiększoną tolerancję ze względu na postępującą akcję szczepień - stwierdził Niedzielski w programie "Tłit".

Powrót do szkół a zdrowie psychiczne uczniów

W dalszym ciągu rozmowy minister zdrowia wypowiedział się na temat ewentualnego powrotu do szkół starszych roczników. - To jest trudne pytanie, bo ja tutaj widzę oczywiście koszt w postaci potencjalnego ryzyka przyspieszenia epidemii, ale widzę też ogromny koszt przedłużania braku obecności dzieci w szkole - tłumaczył Niedzielski w odpowiedzi na pytanie dziennikarza Wirtualnej Polski.

- Z mojego punktu widzenia, jako osoby odpowiedzialnej za zdrowie publiczne, ja mam naprawdę ogromny imperatyw, żeby tę edukację to standardowego trybu przywracać, bo widzę po prostu, jakie są koszty niechodzenia dzieci do szkoły, ile różnych stanów chorobowych, depresyjnych z tym się pojawia - mówił minister, przyznając zarazem, że sytuacja epidemiczna nie sprzyja zdecydowanym i odważnym rozstrzygnięciom w kwestii przywrócenia nauczania stacjonarnego w klasach IV-VIII.

Jak podaje gazeta.pl, na początku lutego także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na problem negatywnego wpływu nauczania zdalnego na psychikę uczniów.

Czarnek zapowiedział wtedy przedstawienie programu wsparcia uczniów po pandemii, który obok zdrowia psychicznego miał dotyczyć także kondycji fizycznej uczniów (w tym walki z otyłością), okulistyki oraz nadrabiania zaległości edukacyjnych poprzez zajęcia wyrównawcze.

Powrót do szkół uczniów klas I-III nastąpił 18 stycznia, jednak miesiąc po tej decyzji rządu okazuje się, że władze lokalne zdążyły ponownie skierować kilkaset szkół podstawowych na nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Według tvn24.pl powodem ponownego przechodzenia części szkół na nauczanie na odległość są najczęściej zachorowania wśród nauczycieli oraz uczniów i ich krewnych, jednak zdarza się także, że dyrekcja w ramach tzw. dni dyrektorskich zawiesza funkcjonowanie szkoły ze względu na braki kadrowe.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl / "Tłit", gazeta.pl, tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >