wtv.pl > Polska > Oszuści znów podszywają się pod banki. Można stracić dużo pieniędzy
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:07

Oszuści znów podszywają się pod banki. Można stracić dużo pieniędzy

pieniądze
Marek BAZAK/East News

Oszuści znów w natarciu. Tym razem przestępcy próbują wyłudzić pieniądze, podszywając się pod ING Bank Śląski. W tym celu powołują się na nieistniejące zarządzenie Ministerstwa Finansów. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić oszczędności.

Oszustwo na “nocną lokatę”

W dobie pandemii oszuści nieustannie ulepszają swoje przestępcze techniki. Tym razem zagrożenie czyha na klientów, którzy mają konto w ING Banku Śląskim.

Z oficjalnego komunikatu instytucji wynika bowiem, że do użytkowników docierają wiadomości SMS o fałszywej treści. W ich treści oszuści przekonują do przelania pieniędzy na tzw. nocną lokatę.

Cyberprzestępcy starają się uwiarygodnić swój przekaz, powołując się na rzekome zarządzenie ministra finansów w sprawie zajęcia dużej części sald z kont ROR. Tego typu dokument nie istnieje.

Jak wygląda przykładowa, fałszywa wiadomość? W trosce o bezpieczeństwo obywateli jego treść opublikował CSIRT KNF na Twitterze. Wpis udostępniło również Ministerstwo Finansów.

SMS z banku wcale nie musi być prawdziwy

SMS od oszustów łudząco przypomina wiadomości, które do klientów wysyła ING Bank Śląski. Jak to możliwe? Cyberprzestępcy wykorzystują bowiem tzw. spoofing, czyli słabe strony sieci GSM, dzięki którym mogą podszywać się pod dowolny numer telefonu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

ING Bank Śląski uspokaja, że spreparowane wiadomości nie są efektem ataku na jakikolwiek system bezpieczeństwa. Środki pieniężne klientów pozostają bezpieczne.

Każdy, kto przeleje pieniądze na rachunek wskazany w treści SMS, musi liczyć się z ich utratą. W związku z zagrożeniem instytucja apeluje do klientów o niereagowanie na fałszywe wiadomości dotyczące “nocnej lokaty”.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Powiązane