wtv.pl
Andrzej Iwanczuk / East News

Andrzej Iwanczuk / EastNews

Nowa siła w Sejmie, sondaż mówi wprost. Partia rolników z dwukrotnie większym poparciem niż PSL

9 Września 2021

Autor tekstu:

Iberion

Udostępnij:

Problemy Prawa i Sprawiedliwości narastają. Po tym jak mimo głośnych zapowiedzi nie udało się zbić politycznego kapitału na głoszeniu kolejnych projektów Polskiego Ładu, a Zjednoczoną Prawicę opuściło Porozumienie Jarosława Gowina, partia rządząca ma kolejny problem. Tym razem jest to nowa formacja, która wyraźnie rośnie w siłę.

Dla PiS takie wieści nie są niczym zadowalającym. W ostatnich miesiącach partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie notuje spadki w poparciu. Źle było do tego stopnia, że w badaniu poparcia z połowy sierpnia przeprowadzonym przez Kantar, Koalicja Obywatelska zrównała się wynikiem z PiS.

Malejące poparcie, nietrafione projekty polityczne, które nie przynoszą takiego efektu, na jaki liczyło PiS, szalejąca inflacja - powodów, przez które partia rządząca Polską już prawie 6 lat znajduje się w dołku jest wiele. Następny problem to bezpośredni efekt polityki wobec wsi.

Stan wyjątkowy na granicy

Rząd zatwierdził projekt ustawy o rekompensatach dla przedsiębiorców objętych stanem wyjątkowym. Na jakie wsparcie mogą liczyć?

CZYTAJ DALEJ

Sondaż: PiS wygrywa, ale do Sejmu wchodzi nowa siła. I zabiera głosy

Problemy PiS z uciekającym poparciem zaczęły się już w 2019 roku, kiedy to do Sejmu po wyborach parlamentarnych sprzed niemal 2 lat weszła Konfederacja. Siła, która znajduje się jeszcze bardziej na prawo od partii rządzącej, zaczęła przejmować część elektoratu ekipy Kaczyńskiego.

Oczywiście zmieniło to politykę uprawianą przez PiS. Do głosu doszły jeszcze bardziej skrajne wizje na rozwój Polski, niejeden postulat podnoszony od tamtego momentu przez PiS ma wydźwięk jednoznacznie skrajnie prawicowy. Było tak chociażby z ograniczeniem aborcji, do którego przyczynił się wyrok Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z października 2020 roku.

Mimo takich działań PiS wciąż nie może być pewne zachowania stołka rozgrywającego polskiej polityki. Widać to w najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych zorganizowanym przez Instytut Badań Spraw Publicznych. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tę niedzielę, PiS zyskałoby 34,61 proc. poparcia.

Te liczby dają PiS miejsce pierwsze, ale czy pewną władzę? Zgodnie z badaniem 24,09 proc. głosów przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, a kolejne 15,82 proc. poparcia trafiłoby do formacji Szymona Hołowni Polska 2050. Oprócz tych partii w Sejmie znalazłyby się także Konfederacja, która dowiozłaby niemal 10-procentowy wynik (9,69 proc.) oraz Lewica z poparciem na poziomie 7,73 proc.

Największe zaskoczenie ma jednak miejsce na samym końcu sondażowego zestawienia. Z wynikiem 2,65 proc. o próg wyborczy rozbiłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe. Na jego przeskoczenie liczyć może jednak całkiem nowa siła, której dotąd w parlamencie jeszcze nie było. Wynik 5,07 proc. zyskała w badaniu bowiem AgroUnia pod przewodnictwem Michała Kołodziejczaka.

Takiego sondażu jeszcze nie było. Kołodziejczak ma powody do radości

To pierwszy taki sondaż poparcia. Dotąd bowiem AgroUnia obecna była bowiem na drogach i ich blokadach w bardzo widoczny sposób manifestując swoją obecność i ogromne niezadowolenie z polityki rolnej rządu.

Akcje rolników, którym przewodzi Michał Kołodziejczak, charyzmatyczny lider ruchu, są więc dobrze widoczne i szeroko znane w kraju, skoro formacja nieposiadająca nawet struktur partyjnych jest w stanie przebić niemal dwukrotnie wynik starych politycznych wyjadaczy jak Polskie Stronnictwo Ludowe. Wynik ponad 5 proc. poparcia daje AgroUnii miejsce w sejmowych ławach.

Co ciekawe, w lipcu tego roku AgroUnia złożyła wniosek o rejestrację partii politycznej. Jak ujawnił Michał Kołodziejczak, ten jest wciąż rozpatrywany, a tymczasem rolnicy skupiają się na dalszym działaniu, ponieważ "program utrwala i szlifuje się w boju". W międzyczasie powstają też pierwsze struktury partyjne formacji.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-3 września metodą CATI na grupie 1000 respondentów.

Ich nazwiska znają wszyscy, ale nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania prawidłowo

Pytanie 1 z 10

Czym zajmuje się Robert Kubica?

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Klaudia Jachira ostro na mównicy w Sejmie. Oberwało się Rydzykowi, porażające porównanie

  • Sejm zadecydował o stanie wyjątkowym. Morawiecki oskarża opozycję o sprzyjanie Moskwie

  • Dwunastu posłów KO nie było obecnych podczas głosowania w Sejmie. Jeden z nich wyjaśnił swoją absencję

Źródło: Instytut Badań Spraw Publicznych

IberionAutor

.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

"Nie jest pan dziennikarzem": kontrowersje wokół słów Donalda Tuska

Polityka

Do kogo Donald Tusk powiedział, że ten "nie jest dziennikarzem"? Nie był to Miłosz Kłeczek z TVP

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polityka

Tajne spotkanie na Nowogrodzkiej. Kaczyński może oddać Ministerstwo Sportu nowemu koalicjantowi

Czytaj więcej >
Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, jego pensja wzrośnie o 40 proc.

Polityka

Prezydent RP z podwyżką wynagrodzenia o 40 proc. Więcej zarobi nie tylko Andrzej Duda

Czytaj więcej >
Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ po 31 latach pracy

Polityka

Po 31 latach pracy Tomasz Orłowski odchodzi z MSZ

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polityka

Błażej Spychalski odszedł z Kancelarii Prezydenta, może trafić do Orlenu. Schetyna: tu nie ma żadnych standardów

Czytaj więcej >
Monika Pawłowska

Polityka

Od Lewicy aż po PiS. Monika Pawłowska dogadała się z Mateuszem Morawieckim? Gazeta.pl dotarła do niewiarygodnych informacji

Czytaj więcej >