wtv.pl
Policja

Pixabay / Andrzej Rembowski

Już jutro może dojść do protestu po decyzji TSUE w sprawie kopalni Turów

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Już jutro górnicy i członkowie NSZZ Solidarności mogą zainicjować protest w sprawie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego tymczasowego wstrzymania prac na terenie kopalni w Turowie. Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd nie będzie podejmował kroków, które mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polek i Polaków. Grupa zawodowa już się jednak organizuje i planuje podjęcie natychmiastowych działań.

Za pośrednictwem Facebooka specjalne stanowisko wydali członkowie NSZZ "Solidarność" KWB Turów. "Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej każe zamknąć Kopalnię, jutro Rząd RP, a pojutrze Polskę i zostaniemy kolonią" - piszą związkowcy. Do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia konfliktu na linii Polska-Czechy na terenie jednostki nie powinny odbywać się pracę wydobywcze.

Jest to jednoznaczne z zagrożeniem dla elektrowni w Turowie, która według Mateusza Morawieckiego odpowiada za od 4 do 7% zapotrzebowania na energię elektryczną. Ekspert Jakub Wiech zaś mówi nawet o 8% zapotrzebowania.

Już jutro może ruszyć kolejny protest. Górnicy szykują się do wyjścia na ulice

Górnicy nie zamierzają czekać na dalsze decyzje Trybunału. Postanowienie uniemożliwia im kontynuowanie swojej pracy. Już trwa więc planowanie działań protestacyjnych. "Proponujemy dłuższą blokadę ronda w Kopaczowie na znak oburzenia decyzją trybunału niesprawiedliwości" - wskazuje grupa zawodowa, informując o podaniu szczegółów już w najbliższej przyszłości.

Komentarze działaczy Solidarności przedstawił dziennikarz Telewizji Regionalnej TVT. - Postanowienie spadło na nas jak grom z jasnego nieba [...]. Postanowienie naszym zdaniem jest przekłamane, nie zawiera faktów, grozi straszną klęską, ale my się nie poddamy - deklarował jeden z nich.

Sejm

Klaudia Jachira w Sejmie zaczęła recytować wiersz. Ryszard Terlecki kąśliwie odpowiedział

CZYTAJ DALEJ

- Niestety sędziowie Trybunału, albo byli zapatrzeni w kierunku Czech, albo nie uznali naszych dowodów na zasadność funkcjonowania kopalni. Orzeczenie wprowadziło chaos, niepokój społeczny. Ludzie będą kłębkami nerwów, czekając na decyzję rządu - dodawał inny.

- Nie można wygasić elektrowni, a później rozpatrywać, czy Czesi mają rację, czy nie - tłumaczył rozmówca lokalnego medium. Zarzucono sędziom brak kompetencji lub pełnej wiedzy na temat sprawy.

- Chcemy pokazać Czechom i Unii Europejskiej, że my jesteśmy tutaj i będziemy bronić naszej kopalni. Będziemy zdeterminowani - zapowiadali.

Ważne oświadczenie w sprawie wydał także Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zarzucił Trybunałowi wychodzenie poza zakres kompetencji państwa. Zarzucono ingerowanie w istotę sporu poprzez wydawanie decyzji o tymczasowych środkach zapobiegawczych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >