wtv.pl > Gospodarka > Nowy wiek emerytalny? Nowe informacje o KPO
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:19

Nowy wiek emerytalny? Nowe informacje o KPO

Emerytura
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z przecieków dotyczących konsultowanego właśnie Krajowego Planu Odbudowy wynika, że znajdą się w nim nowe rozwiązania dotyczące systemu emerytalnego.

Przygotowanie przez każdy kraj członkowski UE Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem uzyskania dostępu do środków z unijnego Funduszu Odbudowy, który ma służyć odbudowie gospodarek państw członkowskich po kryzysie spowodowanym koronawirusem i przygotowaniu ich na przyszłe wyzwania związane m.in. z transformacją energetyczną.

W przypadku Polski chodzi o wynegocjowaną kwotę 58 mld euro. W ostatnich dniach debatę publiczną wokół Krajowego Planu Odbudowy zdominowały kontrowersje związane z poparciem, jakiego forsowanemu przez rząd projektowi udzieliła Lewica, zdaniem niektórych - rozbijając jedność opozycji.

O samym projekcie póki co niewiele jednak wiadomo, źródłem informacji stają się więc przecieki ze strony podmiotów zaangażowanych w dotyczącego go konsultacje.

Ze wpisów publikowanych przez wiceprzewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusza Pączki można wnosić, że Krajowy Plan Odbudowy zakłada także wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym.

- „Automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umów o prace i umowy zleceń dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę, a zdecydują się na kontynuacje zatrudnienia - czytamy fragment KPO przywoływany przez Pączkę na Twitterze.

Z przywoływanego fragmentu możemy wnosić, że chociaż rząd nie zamierza podnosić wieku emerytalnego - co oznaczałoby wycofanie się z obietnic wyborczych i podążenie śladem Platformy Obywatelskiej - to jednak będzie chciał zachęcić obywateli, aby kontynuowali pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kwota uzyskana w wyniku obniżenia wysokości podatku dochodowego nie trafiałaby jednak bezpośrednio do pracownika, lecz byłaby przekazywana na jego Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

- Widać, że rząd rozpoczął prace mające na celu pośrednie podwyższenie wieku emerytalnego bowiem jest to niewątpliwa zachęta, żeby dłużej pracować. To dobry kierunek, wiek emerytalny należy podnieść i wyrównać obu płciom - komentuje te rozwiązania przywoływany przez Radio ZET Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zdaniem Sobolewskiego rozwiązanie to byłoby podwójnie korzystne dla pracowników, bo zwiększałoby wysokość ich emerytury z obu filarów - zarówno z IKE, jak i z pierwszego filaru, do którego w dalszym ciągu odprowadzaliby składki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Radio ZET / biznes.radiozet.pl, Twitter.com/ArkadiuszPaczka