wtv.pl
Krajowy Plan Odbudowy przewiduje nowe zasady przechodzenia na emeryturę.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowy wiek emerytalny? Nowe informacje o KPO

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Z przecieków dotyczących konsultowanego właśnie Krajowego Planu Odbudowy wynika, że znajdą się w nim nowe rozwiązania dotyczące systemu emerytalnego.

Przygotowanie przez każdy kraj członkowski UE Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem uzyskania dostępu do środków z unijnego Funduszu Odbudowy, który ma służyć odbudowie gospodarek państw członkowskich po kryzysie spowodowanym koronawirusem i przygotowaniu ich na przyszłe wyzwania związane m.in. z transformacją energetyczną.

W przypadku Polski chodzi o wynegocjowaną kwotę 58 mld euro. W ostatnich dniach debatę publiczną wokół Krajowego Planu Odbudowy zdominowały kontrowersje związane z poparciem, jakiego forsowanemu przez rząd projektowi udzieliła Lewica, zdaniem niektórych - rozbijając jedność opozycji.

O samym projekcie póki co niewiele jednak wiadomo, źródłem informacji stają się więc przecieki ze strony podmiotów zaangażowanych w dotyczącego go konsultacje.

Ze wpisów publikowanych przez wiceprzewodniczącego Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusza Pączki można wnosić, że Krajowy Plan Odbudowy zakłada także wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym.

- „Automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umów o prace i umowy zleceń dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę, a zdecydują się na kontynuacje zatrudnienia - czytamy fragment KPO przywoływany przez Pączkę na Twitterze.

Z przywoływanego fragmentu możemy wnosić, że chociaż rząd nie zamierza podnosić wieku emerytalnego - co oznaczałoby wycofanie się z obietnic wyborczych i podążenie śladem Platformy Obywatelskiej - to jednak będzie chciał zachęcić obywateli, aby kontynuowali pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Wałbrzych

Wyzwiska i groźby za szczepienie. Prezydent Wałbrzycha okrutnie potraktowany

CZYTAJ DALEJ

Kwota uzyskana w wyniku obniżenia wysokości podatku dochodowego nie trafiałaby jednak bezpośrednio do pracownika, lecz byłaby przekazywana na jego Indywidualne Konto Emerytalne (IKE).

- Widać, że rząd rozpoczął prace mające na celu pośrednie podwyższenie wieku emerytalnego bowiem jest to niewątpliwa zachęta, żeby dłużej pracować. To dobry kierunek, wiek emerytalny należy podnieść i wyrównać obu płciom - komentuje te rozwiązania przywoływany przez Radio ZET Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Zdaniem Sobolewskiego rozwiązanie to byłoby podwójnie korzystne dla pracowników, bo zwiększałoby wysokość ich emerytury z obu filarów - zarówno z IKE, jak i z pierwszego filaru, do którego w dalszym ciągu odprowadzaliby składki.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, Radio ZET / biznes.radiozet.pl, Twitter.com/ArkadiuszPaczka

Podobne artykuły

wtv.pl

Gospodarka

Sasin planuje kolejną rewolucję. Dotyczy restrukturyzacji energetyki

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Zmiany w programie Dobry Start. Szykuje się redukcja kosztów

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

ZUS przypomina: Rodzice nadal mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Poniedziałek Wielkanocny, ale nie wszystko jest zamknięte. Gdzie można zrobić dziś zakupy?

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

538 mld zł zalega na kontach ZUS. Zapomniane emerytury z OFE

Czytaj więcej >
wtv.pl

Gospodarka

Złe wiadomości dla osób trzymających pieniądze w bankach. Coraz mniejsze oprocentowanie lokat

Czytaj więcej >