wtv.pl > Polska > Toruński teatr wystawi spektakl "badający fenomen Radia Maryja"
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 08:16

Toruński teatr wystawi spektakl "badający fenomen Radia Maryja"

W majówkę odbędzie się premiera spektaklu "badającego fenomen Radia Maryja".
Jakub Kaminski/East News

Na majówkę Teatr im. Wilama Horzycy przygotował premierę spektaklu "Wróg się rodzi" w reżyserii Anety Groszyńskiej. Przedstawienie dostępne będzie online od 1 do 3 maja po wykupieniu biletu w cenie 10 zł

Premierowe przedstawienia zbiegną się z przypadającymi na 3 maja urodzinami o. Tadeusza Rydzyka, założyciela Radia Maryja. Spektakl ma badać "fenomen Radia Maryja", odwołując się do zbrodni wojennych, jakie miały miejsce na Bliskim Wschodzie, w Jugosławii czy w Rwandzie.

Radio Maryja jak RTLM?

Jednym z punktów odniesienia spektaklu jest właśnie RTLM (Wolne Radio i Telewizja Tysiąca Wzgórz), które swoimi nienawistnymi audycjami przyczyniło się do ludobójstwa dokonanego w 1994 roku na ludności z plemienia Tutsi w Rwandzie

"Siła propagandy (...) przyczyniła się do ludobójstwa, które w ciągu stu dni pochłonęło prawie milion ofiar" - czytamy w opisie spektaklu.

- Rwanda jest najlepszym symbolem podziałów społecznych, tego co się dzieje, gdy ktoś nam mówi, że ktoś obok nas jest gorszy od nas, jest gorszym sortem - tłumaczy przywoływany przez e-teatr.pl Marcin Kącki, autor scenariusza spektaklu.

Analogiczną strategię tworzenia podziałów miałoby zdaniem twórców spektaklu realizować Radio Maryja. - W spektaklu pytamy, czym jest fenomen społeczny Radia Maryja w epoce postnacjonalizmu. (...) Czy w tym nienawistnym sporze mogą być wygrani? - przywołuje Kąckiego e-teatr.pl.

Jak relacjonuje portal e-teatr.pl, wieloplanowość narracji spektaklu odzwierciedlona jest w ruchomej scenografii autorstwa Tomasza Walesiaka. Przedstawieniu towarzyszy muzyka skomponowana przez znaną m.in. ze współpracy z Davidem Lynchem Elę Orleans.

Zaplanuj majówkę z teatrem! 1, 2 i 3 maja zapraszamy na Wróg się rodzi | pokazy online Twórcy spektaklu badają...

Opublikowany przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu Wtorek, 27 kwietnia 2021

Utworzone 8 grudnia 1991 roku pod koniec bieżącego roku obchodzić będzie 30 urodziny. Jak podaje Wirtualna Polska, prezes rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk już w marcu rozpoczął przygotowania do obchodów rocznicy, inaugurując mającą trwać dziewięć miesięcy "nowenną dziękczynną" za rozgłośnię.

- Dziękujemy Ci za te 30 lat, za natchnienie, by podjąć się tego dzieła, które wydawało się wtedy niewyobrażalne, niemożliwe, żeby przekroczyć próg nadziei - mówił 6 marca przywoływany przez portal radiomaryja.pl o. Rydzyk.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: ddtorun.pl, e-teatr.pl, Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Powiązane