wtv.pl

Jakub Kaminski/East News

Toruński teatr wystawi spektakl "badający fenomen Radia Maryja"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Na majówkę Teatr im. Wilama Horzycy przygotował premierę spektaklu "Wróg się rodzi" w reżyserii Anety Groszyńskiej. Przedstawienie dostępne będzie online od 1 do 3 maja po wykupieniu biletu w cenie 10 zł

Premierowe przedstawienia zbiegną się z przypadającymi na 3 maja urodzinami o. Tadeusza Rydzyka, założyciela Radia Maryja. Spektakl ma badać "fenomen Radia Maryja", odwołując się do zbrodni wojennych, jakie miały miejsce na Bliskim Wschodzie, w Jugosławii czy w Rwandzie.

Radio Maryja jak RTLM?

Jednym z punktów odniesienia spektaklu jest właśnie RTLM (Wolne Radio i Telewizja Tysiąca Wzgórz), które swoimi nienawistnymi audycjami przyczyniło się do ludobójstwa dokonanego w 1994 roku na ludności z plemienia Tutsi w Rwandzie

"Siła propagandy (...) przyczyniła się do ludobójstwa, które w ciągu stu dni pochłonęło prawie milion ofiar" - czytamy w opisie spektaklu.

- Rwanda jest najlepszym symbolem podziałów społecznych, tego co się dzieje, gdy ktoś nam mówi, że ktoś obok nas jest gorszy od nas, jest gorszym sortem - tłumaczy przywoływany przez e-teatr.pl Marcin Kącki, autor scenariusza spektaklu.

Analogiczną strategię tworzenia podziałów miałoby zdaniem twórców spektaklu realizować Radio Maryja. - W spektaklu pytamy, czym jest fenomen społeczny Radia Maryja w epoce postnacjonalizmu. (...) Czy w tym nienawistnym sporze mogą być wygrani? - przywołuje Kąckiego e-teatr.pl.

Jak relacjonuje portal e-teatr.pl, wieloplanowość narracji spektaklu odzwierciedlona jest w ruchomej scenografii autorstwa Tomasza Walesiaka. Przedstawieniu towarzyszy muzyka skomponowana przez znaną m.in. ze współpracy z Davidem Lynchem Elę Orleans.

Zaplanuj majówkę z teatrem! 1, 2 i 3 maja zapraszamy na Wróg się rodzi | pokazy online Twórcy spektaklu badają...

Opublikowany przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu Wtorek, 27 kwietnia 2021

Utworzone 8 grudnia 1991 roku pod koniec bieżącego roku obchodzić będzie 30 urodziny. Jak podaje Wirtualna Polska, prezes rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk już w marcu rozpoczął przygotowania do obchodów rocznicy, inaugurując mającą trwać dziewięć miesięcy "nowenną dziękczynną" za rozgłośnię.

- Dziękujemy Ci za te 30 lat, za natchnienie, by podjąć się tego dzieła, które wydawało się wtedy niewyobrażalne, niemożliwe, żeby przekroczyć próg nadziei - mówił 6 marca przywoływany przez portal radiomaryja.pl o. Rydzyk.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Uchwalono obowiązkowe szczepienia. Bez nich prawdopodobnie nie wejdziesz też do wielu miejsc

  • (https://wtv.pl/torunski-teatr-wystawi-spektakl-badajacy-fenomen-radia-maryja-mh-290421 "Urodziny o. Rydzyka już za kilka dni. Szykują dla niego specjalny "prezent", raczej się nie ucieszy")

  • Jedna z głównych twarzy PiS nagle odchodzi z klubu. Wiadomo, co teraz planuje, prezes będzie wściekły?

Źródło: ddtorun.pl, e-teatr.pl, Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

28-letni mężczyzna utopił się w czasie kąpieli w jeziorze w Boszkowie
Czytaj więcej >

Polska

Na autostradzie w okolicach Szczecina płonie czołg. Doszło do eksplozji
Czytaj więcej >

Polska

Wierzący antyszczepionkowcy próbują przekonać, że szczepienia są niebezpieczne. Odwołują się do Bożej Ochrony
Czytaj więcej >

Polska

Pożar w Nowej Białej. Spłonęły zabytkowe budynki
Czytaj więcej >

Polska

Rozpoczęto zbiórki na rzecz pogorzelców z Nowej Białej. Akcję ogłasza abp Jędraszewski
Czytaj więcej >

Polska

Tragedia na wsi. Nie żyje strażak
Czytaj więcej >
Julian Bakuła

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]