wtv.pl > Polityka > Andrzej Sośnierz odchodzi z klubu PiS. Razem z Agnieszką Ścigaj i Pawłem Szramką utworzy koło poselskie
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:16

Andrzej Sośnierz odchodzi z klubu PiS. Razem z Agnieszką Ścigaj i Pawłem Szramką utworzy koło poselskie

Andrzej Sośnierz
(zdj. Il. ) ; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Koło poselskie zostało założone 29 kwietnia przez Agnieszkę Ścigaj. Należy zaznaczyć, że w parlamencie mogą funkcjonować zarówno koła poselskie, jak i kluby parlamentarne. Do założenia koła wystarczy jedynie grupy złożonej z 3 posłów. Klub zaś musi gromadzić przynajmniej 15 posiadaczy mandatu do Sejmu. 

Andrzej Sośnierz nagle odszedł z PiS. Kaczyński może mieć powody do obaw

Koło "Sprawy Polskie" ma zajmować się sprawami społecznymi oraz wsparciem dla przedsiębiorców w pandemii. - Zgłaszały się do nas grupy, które nie były dostatecznie reprezentowane w Sejmie. [...]Do tego organizacje pozarządowe reprezentujące różne obszary polityki społecznej. To one zmotywowały nas, żeby przynajmniej dać nadzieję Polakom - deklarowała była posłanka ruchu Kukiz'15 podczas konferencji prasowej. 

Jarosław Kaczyński może nie być zadowolony z mnożących się bytów po prawej stronie sceny politycznej. Przypomnijmy, że już po majówce ma ruszyć nowe ugrupowanie byłego posła Prawa i Sprawiedliwości - Lecha Kołakowskiego. Inicjatywa ma być złożona z osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Niewykluczone, że dojdzie do utworzenia konserwatywnej opozycji wobec Wiceprezesa Rady Ministrów

Kim są członkowie koła "Sprawy Polskie"? 

Paweł Szramka jeszcze przed wejściem do Sejmu działał na rzecz rodzinnego miasta - Brodnicy. W 2014 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego gminy. Bez sukcesu apelował i walczył o zlikwidowanie tamtejszej straży miejskiej. W 2015 roku podjął współpracę z Pawłem Kukizem. W okręgu toruńskim udało mu się uzyskać mandat posła, przy wsparciu 13 552 uprawnionych do głosowania. Polityk jako jeden z niewielu pozostał z Kukizem do końca kadencji. 

W 2019 roku polityk otrzymał reelekcję, startując z list Polskiego Stronnictwa Ludowego, a właściwie Koalicji Polskiej. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej. W grudniu opuścił klub Koalicji Polskiej, a w lutym opuścił Pawła Kukiza, tworząc koło poselskie Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia.

Agnieszka Ścigaj za zasługi dla Polski oraz obywateli kraju otrzymała Krzyż Zasługi. Jeszcze przed 2015 rokiem była konsultantką Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Przed wejściem do Sejmu oraz w trakcie kadencji prowadziła działania na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Do izby niższej weszła z list Kukiz'15. W okręgu krakowskim wsparło ją ponad 17 tysięcy wyborców i wyborczyń. W 2019 także zajęła pierwsze miejsce w okręgu krakowskim z list Koalicji Polskiej, uzyskując 20 877 głosów. 

Polityczka będzie prowadzić prace koła poselskiego. Należy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju.

Andrzej Sośnierz zasiadał w Porozumieniu Jarosława Gowina, w ramach którego startował z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Spośród Ścigaj i Szramki wyróżnia go największe doświadczenie polityczne. Parlamentarzysta działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Polityki Realnej, Inicjatywie dla Polski oraz w Platformie Obywatelskiej. Do parlamentu wszedł w 2005 roku, jednak wykluczono go za krytykę ewentualnej koalicji PO-PiS. 

W 2007 roku ponownie wszedł do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Z partią Jarosława Gowina, ówczesną Polską Razem, podjął współpracę, gdy nie uzyskał reelekcji. Wówczas występował w charakterze eksperta do spraw zdrowia. Do parlamentu powrócił w 2015 roku i utrzymał się w nim do dziś. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Powiązane