wtv.pl > Polityka > Nowy RPO już podpadł Krystynie Pawłowicz. Wymowny wpis na Twitterze
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 08:56

Nowy RPO już podpadł Krystynie Pawłowicz. Wymowny wpis na Twitterze

Jakub Kaminski/East News, Jan BIELECKI/East News
Jan BIELECKI/East News

W środę prof. Marcin Wiącek został wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeszcze tego samego dnia podpadł Krystynie Pawłowicz. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wytknęła mu na Twitterze brak poszanowania dla ustawy zasadniczej.

Sejm wybrał, Senat zaakceptował. Prof. Wiącek nowym RPO

Koniec dziesięciomiesięcznej batalii o nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Marcin Wiącek zdobył poparcie 380 posłów, a w środę 21 lipca nad jego kandydaturą pochylił się Senat.

Ostatecznie izba wyższa polskiego parlamentu zatwierdziła wybór prof. Marcina Wiącka. Za jego kandydaturą, zgłoszoną przez PSL, zagłosowało 93 senatorów. Pięciu parlamentarzystów izby wyższej wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Jeszcze przed wyborem prof. Wiącek zapewnił, że jego urzędowanie będzie bazowało na trzech obszarach. Po pierwsze, na godności, która stanowi źródło praw człowieka. Po drugie, na równości, bo wszyscy obywatele powinni być traktowani przez na takich samych zasadach prawnych. Po trzecie, na dialogu, w którym upatruje podstawową metodę działania RPO.

Prof. Wiącek na celowniku Krystyny Pawłowicz

W trakcie posiedzenia senatorowie zadawali kandydatowi szereg pytań. W mediach największym echem odbiła się wypowiedź dotycząca wyroku TSUE. 

15 lipca unijny trybunał orzekł, że Izba Dyscyplinarna ma zawiesić działalność, ponieważ wdrożony system jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Jeżeli Polska nie zastosuje się do decyzji TSUE, to Komisja Europejska wystąpi z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.

Prof. Wiącek przyznał, że jest zwolennikiem wykonania tego wyroku. Jego zdaniem należy szukać kompromisu między system dyscyplinowania sędziów a problemami, na które zwraca uwagę TSUE w najnowszym orzeczeniu.

Ta wypowiedź nie spodobała się byłej posłance PiS Krystynie Pawłowicz, która od grudnia 2019 r. zasiada w Trybunale Konstytucyjnym. W środę wieczorem zamieściła na Twitterze wymowny wpis, w którym apeluje do prof. Wiącka o poszanowanie dla konstytucji.

W komentarzu pod wpisem Krystyna Pawłowicz stwierdziła, że prof. Wiącek “swymi słowami obraził też i podważył konstytucyjny status TK i jego niedawny wyrok”.

Prof. Marcin Wiącek urodził się w 1982 r. i wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od czterech lat zasiada na stanowisku kierownika Zakładu Praw Człowieka UW. W 2014 r. habilitował się na podstawie pracy dotyczącej dopuszczalności stosowania przez sądy i Trybunał Konstytucyjny regulacji z ustawy zasadniczej w sprawach z okresu powojennego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV: