wtv.pl
Jakub Kaminski/East News

Jan BIELECKI/East News

Nowy RPO już podpadł Krystynie Pawłowicz. Wymowny wpis na Twitterze

22 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

W środę prof. Marcin Wiącek został wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jeszcze tego samego dnia podpadł Krystynie Pawłowicz. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wytknęła mu na Twitterze brak poszanowania dla ustawy zasadniczej.

Sejm wybrał, Senat zaakceptował. Prof. Wiącek nowym RPO

Koniec dziesięciomiesięcznej batalii o nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Prof. Marcin Wiącek zdobył poparcie 380 posłów, a w środę 21 lipca nad jego kandydaturą pochylił się Senat.

Ostatecznie izba wyższa polskiego parlamentu zatwierdziła wybór prof. Marcina Wiącka. Za jego kandydaturą, zgłoszoną przez PSL, zagłosowało 93 senatorów. Pięciu parlamentarzystów izby wyższej wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

Jeszcze przed wyborem prof. Wiącek zapewnił, że jego urzędowanie będzie bazowało na trzech obszarach. Po pierwsze, na godności, która stanowi źródło praw człowieka. Po drugie, na równości, bo wszyscy obywatele powinni być traktowani przez na takich samych zasadach prawnych. Po trzecie, na dialogu, w którym upatruje podstawową metodę działania RPO.

Prof. Wiącek na celowniku Krystyny Pawłowicz

W trakcie posiedzenia senatorowie zadawali kandydatowi szereg pytań. W mediach największym echem odbiła się wypowiedź dotycząca wyroku TSUE. 

15 lipca unijny trybunał orzekł, że Izba Dyscyplinarna ma zawiesić działalność, ponieważ wdrożony system jest niezgodny z prawem wspólnotowym. Jeżeli Polska nie zastosuje się do decyzji TSUE, to Komisja Europejska wystąpi z wnioskiem o nałożenie kar finansowych.

Prof. Wiącek przyznał, że jest zwolennikiem wykonania tego wyroku. Jego zdaniem należy szukać kompromisu między system dyscyplinowania sędziów a problemami, na które zwraca uwagę TSUE w najnowszym orzeczeniu.

Ta wypowiedź nie spodobała się byłej posłance PiS Krystynie Pawłowicz, która od grudnia 2019 r. zasiada w Trybunale Konstytucyjnym. W środę wieczorem zamieściła na Twitterze wymowny wpis, w którym apeluje do prof. Wiącka o poszanowanie dla konstytucji.W komentarzu pod wpisem Krystyna Pawłowicz stwierdziła, że prof. Wiącek “swymi słowami obraził też i podważył konstytucyjny status TK i jego niedawny wyrok”.

Prof. Marcin Wiącek urodził się w 1982 r. i wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od czterech lat zasiada na stanowisku kierownika Zakładu Praw Człowieka UW. W 2014 r. habilitował się na podstawie pracy dotyczącej dopuszczalności stosowania przez sądy i Trybunał Konstytucyjny regulacji z ustawy zasadniczej w sprawach z okresu powojennego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Krystyna Pawłowicz ostro zareagowała na słowa Tuska. "Tak działa Zło"

  • Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

  • Mateusz Morawiecki najdroższy w polskim internecie. Wartość medialna premiera idzie w setki milionów

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >