Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych oficjalnie opublikowana
W czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja, która ma bezpośrednie znaczenie dla kwestii wykonywania szczepienia przeciwko koronawirusowi. Krąg osób mogących starać się o to, by kwalifikować pacjentów do wakcynacji, został rozszerzony.
Co wprowadzone dziś zmiany tak naprawdę zmieniają w procesie szczepienia? Na efekty oczywiście trzeba poczekać, ale zabieg ten daje nadzieję na odciążenie lekarzy i sprawienie, iż Narodowy Program Szczepień będzie powszechniej dostępny dla osób chcących skorzystać z możliwości zaszczepienia.
Nowelizacja ustawy
Lista osób, które będą mogły kwalifikować do szczepienia, nie jest krótka. Okazuje się, że lekarze mogą zostać zastąpieni m.in. przez położne, ratowników medycznych, dentystów, czy nawet felczerów. Zmiany w tej kwestii zapowiadano już wcześniej, w czasie jednej z konferencji rządowych.
Dopiero jednak dziś wieczorem, w czwartek 1 kwietnia, zapewnienia zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak czytamy w dokumencie, "ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem art. 2, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 27 marca 2021 r.". Główną datą jest więc piątek, 2 kwietnia.
Na ten moment nowelizacja daje jedynie szansę na wprowadzenie odpowiedniego rozporządzenia przez ministra zdrowia. To dopiero sam Adam Niedzielski wskaże dokładne zawody i profesje, które odciążą lekarzy w procesie szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Szczepienia to dziś gorący temat
Od rana szczepienia przeciwko koronawirusowi to jeden z głównych tematów, zarówno w mediach społecznościowych, jak i telewizji. Okazało się bowiem, że od północy na szczepienie mogły rejestrować się osoby powyżej 40. roku życia.
Największe oburzenie wywołał fakt, iż otrzymywali oni terminy na dni wcześniejsze niż oczekujące w kolejce osoby z wyższą metryką, które w teorii znajdują się w bardziej uprzywilejowanej pozycji. Ze strony obozu rządzącego pojawiły się sprzeczne opinie na ten temat. Oficjalnie przekazano, że doszło do błędu systemu i szczepienia osób młodszych nie odbędą się w umówionych dziś terminach.
Wystąpił błąd systemu, po planowym wystawieniu skierowań, przez co część osób (40-59) wpisało się na terminy kwietniowe. Po usunięciu tej usterki odblokujemy możliwość rejestracji. Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Konsultanci będą oddzwaniać, aby ustalić nowy, majowy termin https://t.co/RGiw9Wchr1
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 1, 2021
Pozostaje mieć nadzieję, że nowelizacja ustawy i kolejno krok podjęty przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego sprawi, iż proces szczepień zacznie przebiegać w mniej chaotyczny sposób. Natomiast osoby oczekujące wciąż na przyjęcie pierwszej dawki szczepionki będą mogły szybciej stawić się we wskazanym przez system gabinecie.
Ile szczepień wykonano od początku pandemii?
W czwartek przed godziną 11 pojawiły się aktualne statystyki dotyczące szczepień. Według rządowego profilu #szczepimysię udostępnionego przez Ministerstwo Zdrowia pierwsza dawka szczepionki użyta została już ponad 4 miliony razy. Drugą dawką zaszczepiono nastomiast ponad 2 miliony osób.
ℹ️ Wykonaliśmy 6 081 824 szczepienia
— #SzczepimySię (@szczepimysie) March 31, 2021
1️⃣ dawką wykonano 4 062 784 szczepień
2️⃣ dawką wykonano 2 019 040 szczepień
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo w naszym serwisie ⤵️https://t.co/5vH2ASrpdE pic.twitter.com/prJLXvN6Am
W czasie jednej z konferencji rządzący wskazywali, że nowelizacja, która dziś wieczorem opublikowana została w Dzienniku Ustaw, sprawi, iż lekarze zostaną odciążeni z jednego z obowiązków.
Artykuły polecane przez redakcję WTV:
Źródło: RMF FM / Twitter.com @MZ_GOV_PL