wtv.pl
W nocy nad Polską widoczny będzie Starlink Elona Muska

screen YouTube.com/Nocne Niebo

Niezwykły „kosmiczny pociąg” nad Polską. Dzisiejszej nocy widoczny będzie Starlink Elona Muska

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wszyscy, którzy nie wiedzieli, iż wczorajszej nocy nad Polską widoczny będzie Starlink Elona Muska, mogą ucieszyć się na wieść, że nie wszystko stracone. Okazuje się bowiem, że również dziś możliwe będzie dojrzenie niezwykłego „kosmicznego pociągu” na niebie.

Osoby zafascynowane kosmosem na pewno słyszały o Elonie Musku oraz jego Starlinku. Już dziś ponownie można będzie zaobserwować na polskim niebie niecodzienne zdarzenie.

Tzw. kosmiczny pociąg bezpośrednio związany jest z projektem satelitów Starlink. Szczęśliwcy mogli już wczoraj zobaczyć nienaturalnie prostą linię na nocnym niebie. Dziś to się powtórzy. Kiedy spojrzeć do góry, by być świadkiem tego niecodziennego zdarzenia?

Już wczoraj zauważyć można było na niebie Starlinka

Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink już dziś ponownie widoczny będzie na polskim niebie. Charakterystyczny układ prostych i podążających za sobą świateł to nie gwiazdy, a rakieta wystrzelona przez SpaceX, firmę Elona Muska.

Przedsmak tego, co widoczne będzie dziś na nocnym niebie można było poczuć już wczoraj. W nocy z soboty na niedzielę widoczny był lot rakiety Falcon 9. Wczorajsze wynoszenie Starlinków do atmosfery oznaczone zostało numerem misji L26.

Nowe informacje na temat sytuacji zawodowej Tomasza Komendy

Tomasz Komenda nie pracuje już u braci Collins. Wydano oświadczenie

CZYTAJ DALEJ

Wiadomo, że krótko po godzinie pierwszej w nocy, czyli po 20 minutach lotu, Starlink w całej okazałości zaprezentował się mieszkańcom naszego regionu świata. Start miał rakiety miał miejsce o 6 minut przed północą (naszego czasu). Na którą dziś nastawić budziki, by móc obejrzeć niesamowity spektakl kosmiczny?

Nad Polską widoczny będzie Starlink

„Kosmiczny pociąg” to nic innego jak rakieta Falcon oraz 50 satelitów Starlink wynoszonych przez nią do tzw. niskiej orbity okołoziemskiej. Nazwany został tak, gdyż na niebie układa się w kształt przypominający podążające za lokomotywą wagony.

Informacje dotyczące przelotów Starlinków określone zostały dla Warszawy. Dlatego warto doliczyć bądź odjąć nieco minut od tego wskazania w przypadku mieszkania poza stolicą.

Dziś czeka nas prawdziwa kosmiczna uczta wizualna zaserwowana przez samego Elona Muska. Satelity Starlink L24 po raz pierwszy zaobserwowane mają być około godziny 21:11. Natomiast o godzinie 2:49 nad Polską przelatywać będą Starlinki L27.

Około godziny 3:05 widoczny będzie ostatni członek „kosmicznego pociągu”. To właśnie w okolicach tej godziny zaobserwować będzie można w Polsce ostatniego Starlinka.

To nie pierwszy raz, gdy Starlink pojawia się na polskim niebie

W sierpniu zeszłego roku twórcy profilu Nocne Niebo zamieścili nagranie z przelotu „kosmicznego pociągu”. W serwisie YouTube obejrzało je już ponad 130 tys. razy.

Pozostaje mieć nadzieję, że nocna aura nie pokrzyżuje planów fanów obserwacji nieba. Chmury mogą przeszkodzić w zobaczeniu na własne oczy Starlinków wynoszonych przez rakietę na orbitę.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Onet / Gazeta.pl / YouTube.com @Nocne Niebo / Wikipedia

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >