wtv.pl > Polityka > Nieoficjalnie: blokowane 57 mld z Unii trafi niedługo do Polski. Politycy PiS twierdzą, że to kwestia czasu
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:11

Nieoficjalnie: blokowane 57 mld z Unii trafi niedługo do Polski. Politycy PiS twierdzą, że to kwestia czasu

Unia Europejska
Wikimedia Commons/Mielon - zdjęcie ilustracyjne

Politycy z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego są pewni swego. Według nieoficjalnych informacji "Wprost", KE ma w ciągu dwóch tygodni zaakceptować krajowy plan odbudowy, a do Polski popłyną pierwsze miliardy złotych.

Zaledwie kilka dni temu wiceminister Waldemar Buda twierdził, że nie wie, kiedy nastąpi akceptacja planu.

Unia Europejska zaakceptuje KPO? Politycy PiS nie mają wątpliwości

Walka o pieniądze unijne trwa. Ze względu na liczne problemy i kontrowersje wokół polskiej współpracy z Unią oraz sąsiadami (szczególnie Czechami), Komisja Europejska dyskutowała o wstrzymaniu środków dla Polski.

Kilka dni temu wiceminister Waldemar Buda twierdził, że nie jest pewien czy i kiedy do Polski popłynie pierwsza transza krajowego planu odbudowy.

Jak podała Joanna Miziołek we "Wprost", może się okazać, że pieniądze szerokim strumieniem popłyną w kierunku Polski w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Tak przynajmniej twierdzi rozmówca dziennikarki związany blisko z Jarosławem Kaczyńskim.

Zasługi przypisać miałby sobie rząd, którego negocjacje zakończyły się powodzeniem. Patrząc jednak na sytuację wokół Polski w UE, aż trudno w to uwierzyć.

Czy Polska otrzyma pieniądze z Unii?

Głośna kwestia przegłosowania Funduszu Odbudowy przez polskich polityków oraz późniejsze, antyunijne działania PiS, wzbudziły w Unii pewną konsternację. Przedstawiciele niektórych państw jednoznacznie nie zgadzali się na to, by Polska bez żadnych obostrzeń otrzymała środki, o jakie zabiegała.

Przede wszystkim wątpliwości dotyczyły trzech kwestii - konfliktu wokół kopalni Turów w Bogatyni na granicy z Czechami, kwestii niezawisłości sądów oraz ogłaszanego przez Trybunał Konstytucyjny prymatu prawa polskiego nad unijnym.

Zapewniano, że te kwestie trzeba będzie rozwiązać przed przyznaniem Polsce pieniędzy ze wspólnej, unijnej kasy.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: wtv.pl, wprost.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Mielon - zdjęcie ilustracyjne