wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Niemiecki biskup walczy o związki jednopłciowe. Chce reorganizacji w Kościele wobec związków osób nieheteronormatywnych

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Kiedy biskup Franz-Josef Overbeck zwrócił się do wiernych w Essen, nie spodziewał się zapewne, że treść jego słów wywoła zainteresowanie ze strony całego świata. Czy niemiecki hierarcha wyznaczy nowy kierunek nie tylko w instytucji Kośc

Swoje tezy biskup Franz-Josef Overbeck z Essen sformułował już na początku tego roku. Dopiero jednak w Niedzielę Palmową zostały one odczytane w czasie mszy w kościołach w diecezji zarządzanej przez hierarchę.

Nie ulega wątpliwości, że słowa biskupa Franza-Josefa Overbecka są dla wielu osób z Kościoła kontrowersyjne. Mowa zarówno o duchownych, biskupach, jak i zwykłych wiernych. Czy nadszedł czas na to, by przez instytucję Kościoła przetoczyła się ogromna reforma?

Biskup Franz-Josef Overbeck staje w obronie osób homoseksualnych. Wskazuje na konieczność zmian w myśleniu Kościoła

Większość wiernych z Essen decydująca się na uczestnictwo w nabożeństwie w zeszłą niedzielę zapewne nie była gotowa na zmierzenie się z nietypowymi, jak na kościół tezami postawionymi przez biskupa Franza-Josefa Overbecka.

Fakt, że niemiecki biskup przedstawia stanowisko, iż Kościół powinien poszukać nowej ścieżki i spojrzeć inaczej na kwestię par jednopłciowych, wywołać może spore poruszenie. Szczególnie w konserwatywnym skrzydle Kościoła. Już wcześniej pozytywne wypowiedzi papieża Franciszka w stosunku do akceptacji osób homoseksualnych wywołały sprzeciw.

„Doktryna Kościoła pilnie wymaga szerszego spojrzenia na ludzką seksualność” wskazał biskup Franz-Jozef Overbeck w odpowiedzi na fakt, iż watykańska Kongregacja Nauki Wiary zakazała błogosławienia par jednopłciowych. Stwierdził on, że instytucjonalna reorientacja Kościoła w tej sprawie byłaby dobrym kierunkiem.

W odniesieniu do słów papieża Franciszka, który podkreślał wagę i potrzebę „sztuki różnicowania”, biskup Essen wskazał, że niezbędna w tym momencie wydaje się obecnie „poważna i wnikliwa ponowna ocena homoseksualizmu”. Co ciekawe swoją pracę poruszającą ten temat hierarcha opatrzył znaczącym tytułem „Dawny czas mija!”.

- Powodem do zastanowienia i powinny być zachętą, by nadal szukać odpowiednich koncepcji w duszpasterstwie, które pomogą homoseksualnym chrześcijanom pozostać w kontakcie z naszym Kościołem, ponieważ jako osoby ochrzczone są jego częścią - przekonuje Franz-Jozef Overbeck.

Jeśli nie ślub, to co?

- Danie błogosławieństwa związkom jednopłciowym, które nie przypomina ceremonii ślubnej, ale jest znakiem towarzyszenia, powinno pokazać, że Bóg jest obecny również u nich w imieniu Kościoła, że w imię Kościoła Bóg jest obecny w tej relacji - kontynuował swoje rozważania biskup Franz-Jozef Overbeck pełniący posługę w Essen.

Niestety zapewne nie wszyscy wierni podzielają zdanie swojego hierarchy. Niemniej biskup Franz-Jozef Overbeck nie ma zamiaru unikać trudnych tematów. W swojej pracy poruszył nie tylko temat par jednopłciowych wśród wiernych, ale również kwestię celibatu, czy tego, jak obecnie wyglądać powinna rola kobiet w Kościele.

Wydaje się, że hierarcha zdaje sobie sprawę z tego, że świat mocno się zmienił i wierni oraz część duchowieństwa sprzeciwia się decyzji Kongregacji Nauki Wiary. Biskup Franz-Jozef Overbeck wprost mówi o tym, że „osoby o orientacji homoseksualnej czują się urażone i zranione”.

Kościół katolicki potrzebuje zmian?

Odnoszący się do tej sprawy portal Bistum Essen wskazuje, iż w opinii biskupa Franza-Jozefa Overbecka występujące obecnie napięcia powinny zostać potraktowane, jako powód do zastanowienia. Co ciekawe portal Polonia Christiana 24, komentujący stanowisko hierarchy z Essen postanowił opatrzyć artykuł na ten temat hashtagiem „homoherezja”. To jedynie podkreśla fakt, że część katolickiego społeczeństwa nie jest gotowa na to, by zmierzyć się z problemami, jakie stanęły przed współczesnym Kościołem.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Raper Mata uderzył w TVP, Kurskiego i Pawłowicz. Sędzia odpowiedziała

  • Müller o planach po 9 kwietnia: Wiele obostrzeń pozostanie z nami na kolejne tygodnie

  • Abp Głódź straci kolejne zaszczyty? Pałac Prezydencki odpowiada

Źródło: bistum-essen.de

Podobne artykuły

Świat

Na Ziemię pospadały fragmenty chińskiej rakiety

Czytaj więcej >
Strzelanina w Kazaniu

Świat

Kazań. Strzelanina w szkole, są ofiary śmiertelne

Czytaj więcej >

Świat

Kontrowersyjny duchowny wyciągnięty z auta przez policję. Lekceważył obostrzenia

Czytaj więcej >
Jan Paweł II w trakcie pierwszej pielgrzymki do Polski.

Świat

Był drugi zamach na Jana Pawła II. Kard. Dziwisz postanowił po latach wyjawić prawdę

Czytaj więcej >
Tragiczny wypadek autobusu w Peru

Świat

W Peru doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W wyniku wypadku zginęło 27 górników

Czytaj więcej >
Luzowanie obostrzeń w Europie często dotyczy tylko osób zaszczepionych.

Świat

Dobre wieści. Europa w końcu się otwiera, ale tylko dla pewnej grupy

Czytaj więcej >