wtv.pl > Gospodarka > Niektórzy rodzice dostaną 500 zł, a inni 400 zł. Nowy program prorodzinny już w przyszłym roku
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 09:06

Niektórzy rodzice dostaną 500 zł, a inni 400 zł. Nowy program prorodzinny już w przyszłym roku

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rodzice otrzymają kolejne wsparcie finansowe od polskiego rządu. Już w przyszłym roku zadebiutuje tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, w ramach którego rodziny będą mogły wnioskować o 12 tys. zł. Jednak nie wszyscy otrzymają pieniądze. Niektórzy mogą ubiegać się dodatkowe 400 zł.

Nowe 500 plus na horyzoncie. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

Sytuacja demograficzna w Polsce jest niepokojąca. W ubiegłym roku przyszło na świat zaledwie 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 17 lat. W związku z tym rząd chce zachęcić Polaków do powiększania rodzin, przyznając im kolejne wsparcie finansowe.

Nowy dodatek to tzw. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Do Sejmu już trafił projekt ustawy w tej sprawie. Program ma obowiązywać od początku 2022 r.

W ramach nowego wsparcia rodzice będą mogli otrzymać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku 12-36 miesięcy. O dodatek nie mogą starać się rodziny zastępcze. Jeżeli na świat przyjdą bliźnięta, to rodzice mogą zawnioskować o wsparcie tylko dla jednego dziecka.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie wypłacany w transzach, ale rodzice sami zadecydują o ich wysokościach. Do wyboru są dwie opcje - 500 zł przez dwa lata lub 1 tys. zł przez rok.

Jeżeli rodzice opiekują się dzieckiem naprzemiennie na mocy decyzji sądu, to zarówno matka, jak i ojciec otrzymają po 6 tys. zł. Pieniądze nie będą przekazywane w gotówce - trafią bezpośrednio na konto wskazane we wniosku.

Każdy zainteresowany nowym wsparciem będzie musiał złożyć dokumenty za pośrednictwem portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej. Warto jednak pilnować terminów, ponieważ pełne 12 tys. zł zostanie przyznane, pod warunkiem że wniosek zostanie złożony miedzy 9. a 13. miesiącem życia potomka. Zwłoka wiąże się z pomniejszeniem świadczenia.

400 zł na dziecko, ale nie na konto

Rząd przewidział także wsparcie dla mniejszych rodzin. Od przyszłego roku rodzice pierwszego lub jedynego dziecka, którzy nie otrzymają Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będą mogli ubiegać się o dodatkowe 400 zł.

Jednak struktura świadczenia jest inna niż w przypadku nowego 500 plus. Rodzice nie otrzymają bowiem przelewu pieniężnego na konto, ponieważ wsparcie ma przysługiwać jako dofinansowanie do miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym. Na tej podstawie placówka będzie obniżała opłatę za opiekę. Jednak 400 plus nie pokryje kosztów wyżywienia dziecka.

Fakt podaje, że również i w tym przypadku rodzice będą musieli przedłożyć wniosek. Mogą skorzystać z portalu Emp@tia, Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub bankowości elektronicznej, ale muszą pamiętać o terminach. 

Zgłoszenie należy wysłać nie wcześniej niż w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do placówki. Czas przedkładania wniosków to dwa miesiące - wówczas rodzice otrzymają wyrównanie. W przeciwnym razie dodatek zostanie pomniejszony.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV