wtv.pl > Polska > Niedzielski zapowiada: Lekarze będą dzwonić do niezaszczepionych seniorów
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:16

Niedzielski zapowiada: Lekarze będą dzwonić do niezaszczepionych seniorów

Adam Niedzielski
WTV

Okazuje się, że pojawią się również inne rodzaje kampanii zachęcających do szczepień, tym razem kierowane do wszystkich. 

Adam Niedzielski zapowiedział, że lekarze będą dzwonić do seniorów

Program szczepień doszedł już do momentu, kiedy preparaty otrzymywać zaczynają coraz młodsi. Od dziś rozpoczęły się rejestracje dla osób w wieku 30-39 lat, które wcześniej zapisały się przez formularz obowiązujący od stycznia do marca.

Nie oznacza to jednak, że zaszczepieni zostali wszyscy seniorzy. Adam Niedzielski podsumował liczby i okazało się, że wciąż nie są one zadowalające szczególnie w kontekście dużych problemów w służbie zdrowia. 

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wyjaśnił, że w grupie osób 70+ zaszczepionych lub zarejestrowanych jest jedynie ok. 70% osób, a w przedziale 60-69 lat - jedynie 55%. Te liczby są wciąż małe jak na zagrożenie, jakie dla tych grup stanowi koronawirus. 

Jak stwierdził minister, chce „puścić impuls” do tej grupy wiekowej i zachęcić ją do szczepień. Wyjaśnił, że zamierza wyznaczyć to zadanie lekarzom rodzinnym.

Na podstawie danych, jakie posiadają przychodnie, czyli danych osób zaszczepionych w porównaniu z ubezpieczonymi, lekarze mają dzwonić do domów seniorów i zachęcać ich do przyjęcia szczepienia. Ze względu na to, że przyjęcie preparatu nie jest obowiązkowe, mogą jedynie starać się zachęcać do jego przyjęcia. 

Kampania na rzecz szczepień trwa

Ma również powstać kampania na rzecz szczepień widoczna dla wszystkich zarówno w mediach, jak i w przestrzeni publicznej. Czy zachęci to wszystkich jak dotąd niezainteresowanych szczepieniem? 

Część seniorów zapewne będzie z pewnością bardziej chętnych, jeśli pomoże się im lepiej przejść przez procedury szczepienia. Bardzo wiele zależy również od ich rodziny, a w wielu przypadkach także od kościoła - ostatnimi czasy nie pojawiają się tam raczej komunikaty zachęcające do szczepień. 

Seniorzy mogą być niechętni głównie przez wieści płynące również z części popularnych serwisów internetowych lub oglądanych przez nich mediów i czytanych gazet. Jak zauważyli niektórzy dziennikarze, w mediach wciąż panuje raczej atmosfera strachu przed szczepieniami, nic więc dziwnego, że nie wszyscy seniorzy chcą przyjmować dawkę.

Im większa grupa seniorów będzie zaszczepiona, tym lepiej dla służby zdrowia, która będzie mogła się odkorkować - to właśnie ta grupa jest najczęściej hospitalizowana.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [radiozet.pl]

Powiązane