wtv.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Nie żyje słynny dziennikarz sportowy Jerzy Lechowski

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje dziennikarz sportowy, Jerzy Lechowski. Jego pasją była piłka nożna - pisał o niej m.in. do „Przeglądu Sportowego” oraz „Piłki Nożnej”. Przed laty pracował również jako działacz PZPN. Był kawalerem orderu Krzyża Odrodzenia Polski.

Zmarł w wieku 92 lat. O jego śmierci w mediach poinformował PZPN.

Zmarł dziennikarz sportowy Jerzy Lechowski

3 maja 2021 roku zmarł dziennikarz sportowy, Jerzy Lechowski. Przez lata był on związany ze słynnymi magazynami sportowymi - przede wszystkim „Przeglądem Sportowym”. Jego największą pasją była piłka nożna.

Dziennikarską karierę Lechowski zaczynał właśnie w „Przeglądzie Sportowym”. Pracował w nim od 1953 roku aż do lat 70. W pewnym momencie był szefem działu poświęconego piłce nożnej. Potem przeniósł się do magazynu „Piłka Nożna”, której redaktorem naczelnym był w latach 1971-72, a potem jego zastępcą aż do roku 1990.

W latach 90. zajął się przede wszystkim pracą na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na jego barkach znajdowało się wiele obowiązków - pełnił on funkcje m.in. najpierw sekretarza, a potem kierownika Wydziału Szkolenia, a także wiceprezesa ds. sportowych.

Książę Filip

Na co zmarł książę Filip? Opublikowano akt zgonu

CZYTAJ DALEJ

Ważny był również dla warszawskiego futbolu. Przez trzy kadencje swojej długiej bytności w PZPN pracował jako szef Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W ostatnich latach życia został również honorowym prezesem Klubu Seniora.

Był również kawalerem dwóch odznaczeń. Najpierw 1988 roku otrzymał Krzyż Kawalerski, a w 1997 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz polskiego sportu.

Najwierniejszy kibic Legii

Lechowski był ogromnym fanem Kazimierza Górskiego. Ważna była również dla niego Legia Warszawa - kochał ten klub całym sercem. Chętnie jeździł również po Mazowszu, zwiedzając miejscowe boiska i pojawiając się na meczach lokalnych drużyn.

- Potrafił w weekend obejrzeć cztery - pięć meczów klas niższych od Ciechanowa i okolic na północy, po Radom na południu. Od Siedlec po swoje rodzinne Skierniewice - pisał o nim Stefan Szczepłek.

Często śmiał się, że musiał bardzo starać się podczas meczów Legii i dostosowywać swoje komentarze w ten sposób, by nie wyjść na stronniczego.

Piłka nożna była jego hobby, ale poza tym również starał się działać na gruncie lokalnym. Był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [pzpn.pl]

Anna DymarczykAutor

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Gwiazdy

Andrzej Duda wykonał piękny gest na pogrzebie Wiesława Gołasa. Tego nikt się nie spodziewał

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Gwiazdy

Zmarła Krystyna Kołodziejczyk. Aktorka zmagała się z ciężką chorobą

Czytaj więcej >
Klara Williams

Gwiazdy

Klara Williams wystąpi w "Twoja twarz brzmi znajomo". To siostrzenica Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wiesław Gołas

Gwiazdy

Nieoczekiwana śmierć Wiesława Gołasa. Znajomi aktora twierdzą, że zaczynał nabierać sił

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Nie żyje Bart Sosnowski. Muzyk miał 38 lat

Czytaj więcej >
TRICOLORS/EAST NEWS

Gwiazdy

Zmarł Wiesław Gołas, ceniony aktor znany z wielu wybitnych ról. Rodzina ujawnia smutne szczegóły

Czytaj więcej >