wtv.pl
Pixabay/_Alicja_

Pixabay/_Alicja_

Nie żyje słynny dziennikarz sportowy Jerzy Lechowski

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Nie żyje dziennikarz sportowy, Jerzy Lechowski. Jego pasją była piłka nożna - pisał o niej m.in. do „Przeglądu Sportowego” oraz „Piłki Nożnej”. Przed laty pracował również jako działacz PZPN. Był kawalerem orderu Krzyża Odrodzenia Polski.

Zmarł w wieku 92 lat. O jego śmierci w mediach poinformował PZPN.

Zmarł dziennikarz sportowy Jerzy Lechowski

3 maja 2021 roku zmarł dziennikarz sportowy, Jerzy Lechowski. Przez lata był on związany ze słynnymi magazynami sportowymi - przede wszystkim „Przeglądem Sportowym”. Jego największą pasją była piłka nożna.

Dziennikarską karierę Lechowski zaczynał właśnie w „Przeglądzie Sportowym”. Pracował w nim od 1953 roku aż do lat 70. W pewnym momencie był szefem działu poświęconego piłce nożnej. Potem przeniósł się do magazynu „Piłka Nożna”, której redaktorem naczelnym był w latach 1971-72, a potem jego zastępcą aż do roku 1990.

W latach 90. zajął się przede wszystkim pracą na rzecz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na jego barkach znajdowało się wiele obowiązków - pełnił on funkcje m.in. najpierw sekretarza, a potem kierownika Wydziału Szkolenia, a także wiceprezesa ds. sportowych.

Książę Filip

Na co zmarł książę Filip? Opublikowano akt zgonu

CZYTAJ DALEJ

Ważny był również dla warszawskiego futbolu. Przez trzy kadencje swojej długiej bytności w PZPN pracował jako szef Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W ostatnich latach życia został również honorowym prezesem Klubu Seniora.

Był również kawalerem dwóch odznaczeń. Najpierw 1988 roku otrzymał Krzyż Kawalerski, a w 1997 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi na rzecz polskiego sportu.

Najwierniejszy kibic Legii

Lechowski był ogromnym fanem Kazimierza Górskiego. Ważna była również dla niego Legia Warszawa - kochał ten klub całym sercem. Chętnie jeździł również po Mazowszu, zwiedzając miejscowe boiska i pojawiając się na meczach lokalnych drużyn.

- Potrafił w weekend obejrzeć cztery - pięć meczów klas niższych od Ciechanowa i okolic na północy, po Radom na południu. Od Siedlec po swoje rodzinne Skierniewice - pisał o nim Stefan Szczepłek.

Często śmiał się, że musiał bardzo starać się podczas meczów Legii i dostosowywać swoje komentarze w ten sposób, by nie wyjść na stronniczego.

Piłka nożna była jego hobby, ale poza tym również starał się działać na gruncie lokalnym. Był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [pzpn.pl]

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ruszyła zbiórka pieniędzy na pogrzeb Mariusza Adama Ryjka

Czytaj więcej >