wtv.pl > Polska > Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 09:13

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Nie żyje Józef Zbigniew Polak
Unsplash.com/Janosch Diggelmann

W wieku 98 lat zmarł Józef Zbigniew Polak. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim i był cenionym architektem. Żegnają go nie tylko warszawiacy.

- Ze smutkiem zawiadamiamy, że w swoim domu w Warszawie, opatrzony sakramentami, zmarł dziś Józef Zbigniew Polak, architekt, Powstaniec Warszawski, oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, artysta, ukochany Mąż i Ojciec, wspaniały Przyjaciel - napisano na oficjalnym fanpage'u Józefa Zbigniewa Polaka.

Nie żyje powstaniec i architekt Józef Zbigniew Polak

98-letni Józef Zbigniew Polak zmarł w środę. Nie przekazano informacji, co było bezpośrednią przyczyną zgonu, ani na kiedy planowany jest pogrzeb cenionego Polaka. Ze względu jednak na zaawansowany wiek Polaka można wnioskować, że jego śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Jeszcze 1 sierpnia opublikował post, w którym odniósł się do dyskusji na temat Powstania Warszawskiego podważającego jego sensowność. Napisał wtedy: "Nie pytajcie mnie, czy było warto. Warto było".

Warszawiak urodzony w Łomży

Zmarły Józef Zbigniew Polak na świat przyszedł w Łomży w roku 1923. Jego korzenie ściśle związane były z Warszawą. Rodzina ze strony ojca była cenionym rodem majstrów budowlanych.

W wieku 13 lat, czyli w 1936 roku, Józef Zbigniew Polak przeniósł się wraz z rodzicami do Warszawy. Niemal od razu wstąpił w szeregi 78. drużyny ZHP.

Walczył w Powstaniu Warszawskim

Od 1939 roku zmarły Józef Zbigniew Polak organizował Orlęcy Hufiec Michałów. Z racji swojego wykształcenia w tajnej szkole podchorążych AK powierzono mu dowództwo zgrupowaniem Orląt Związku Strzeleckiego.

W Powstaniu Warszawskim walczył do końca. Po jego zakończeniu został rozkazem przeniesiony do Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Dowodził tam zwiadem saperskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Po okresie służby w wojsku mógł oddać się swojej pasji

W późniejszym okresie swojego życia na dobre związał się ze sztuką. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Józef Zbigniew Polak warszawską uczelnię skończył z dyplomem architekta-twórcy.

Przez kilka lat wcielał się w rolę wykładowcy w Alma Mater. Od 1952 roku do roku 1957 kierował sekcją naukową w katedrze prof. Bohdana Pniewskiego na Wydziale Architektury PW. Natomiast w latach 1981-1986 był pełnoprawnym wykładowcą.

Pasjonowało go również malarstwo. Stworzył setki grafik, gdzie pokazuje wyjątkowość Polski. W swojej działalności artystycznej łączył malarstwo oraz architekturę i uwieczniał zabytki, kapliczki, czy krzyże.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: wtv.pl, rdc.pl Zdjęcie główne: Unsplash.com/Janosch Diggelmann