wtv.pl > Polska > Tadeusz Rydzyk nie zjawił się w sądzie. Rozprawę trzeba było przesunąć
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:20

Tadeusz Rydzyk nie zjawił się w sądzie. Rozprawę trzeba było przesunąć

wtv
WTV.pl
  • 9 kwietnia w Sądzie Rejonowym Warszawa-Wola ruszył proces zarządzanej przez ojca Tadeusza Rydzyka Fundacji Lux Veritatis

  • Oskarżycielem jest Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która zarzuca zakonnikowi nieudostępnienie wykazów dotyczących środków publicznych przekazanych na fundację

  • Nie podawszy przyczyny, ojciec Rydzyk nie stawił się na rozprawie

Szczegóły sprawy, która ciągnie się nieprzerwanie od 2016 roku, przytaczaliśmy TUTAJ. Oskarżenie ma związek z nieudostępnieniem pełnej informacji o wydatkach publicznych pieniędzy przez Fundację Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka.

Przed pięcioma laty Watchdog Polska, organizacja, która ma na celu kontrolowanie dostępu do informacji publicznej, zwróciła się z prośbą do wspomnianej fundacji o ujawnienie rozliczeń związanych z pieniędzmi płynącymi do Torunia od rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Miliony dla Tadeusza Rydzyka

Liczne wnioski, które Watchdog Polska składało do fundacji ojca dyrektora, były raz po raz ignorowane przez założyciela toruńskiego imperium.

Po długotrwałych przepychankach prawnych Lux Veritatis udostępniło część dokumentów. Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego fundacja opublikowała dane za okres od października 2015 roku (wówczas do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość) do czerwca roku 2016.

W niespełna rok do kierowanej przez Tadeusza Rydzyka organizacji popłynęło 1 391 147 zł państwowych pieniędzy.

Redemptorysta nie stawił się w sądzie

Proces Watchdog Polska przeciw Fundacji Lux Veritatis ruszył 9 kwietnia. Decyzją sądu ojciec Tadeusz Rydzyk miał obowiązek pojawić się w Sądzie Rejonowym Warszawa-Wola. Zakonnik nie stawił się jednak na rozprawie.

Według informacji "Gazety Wyborczej" do stołecznego sadu wpłynęło zwolnienie lekarskie innego kapłana, Jana Króla, który miał zeznawać w związku ze sprawą. Duchowny jest objęty kwarantanną, wobec czego nie mógł zjawić się na rozprawie.

Nie podano jednak, z jakich powodów w stolicy nie pojawił się ojciec Tadeusz Rydzyk.

Sąd Rejonowy Warszawa-Wola wyznaczył uprzednio kolejny termin rozprawy. Planowo odbędzie się ona w czwartek 29 kwietnia o godzinie 12.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: WTV / Wyborcza.pl

Powiązane