wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Obchody w całej Polsce z okazji 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W całym kraju trwają obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której śmierć poniosło 96 dostojników państwowych. Kwiaty pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego złożyli już wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Ofiary

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154 tragicznie zginęło 96 członków delegacji lecącej do Smoleńska na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Śmierć poniosły wówczas najważniejsze osoby w państwie, w tym: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy polskich Sił Zbrojnych, duchowni czy członkowie parlamentu.

Na sobotę 10 kwietnia 2021 roku przypada 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Od rana w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tragicznego lotu.

Obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody rozpoczęły się wczesnym rankiem. Tuż po godzinie 7:30 Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod poświęconymi ofiarom tablicami w Kancelarii Premiera. Moment złożenia kwiatów przez szefa rządu Prawa i Sprawiedliwości opublikowano w mediach społecznościowych.

W obchodach 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej udział wziął również szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który złożył hołd ofiarom pod tablicami w kompleksie MON w Warszawie.

Ofiary katastrofy Tupolewa upamiętniono również w Sejmie, gdzie kwiaty pod tablicą poświęconą zmarłym posłom oraz senatorom złożyli marszałek izby Elżbieta Witek, a także wicemarszałkowie: Małgorzata Gosiewska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski

Uroczystości mają zakończyć się dopiero wieczorem. Na godzinę 19 zapowiedziano nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, której odbędzie się w Archikatedrze Warszawskiej. W komunikacie rzeczniczka PiS zapewniła, że obecni na mszy przedstawiciele władzy będą przestrzegać zasad reżimu sanitarnego.

Andrzej Duda na Wawelu

Prezydent Andrzej Duda uhonorował ofiary na Wawelu. – Oddajemy dziś hołd i czcimy pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii i wszystkich tych, którzy 11 lat temu zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pełniąc swoje urzędy – mówił dziś w Krakowie.

Duda zwrócił uwagę, że na pokładzie samolotu Tu-154 znajdowali się przedstawiciele różnych stron sceny politycznej. – Niech to poczucie wspólnoty będzie dziś takie jak wtedy – apelował na Wawelu prezydent RP. – Oni też by tego chcieli.

Obecny w Krakowie Andrzej Duda złożył wieniec przed sarkofagiem śp. Marii i Lecha Kaczyńskich w krypcie na Wawelu. Następnie zmówił modlitwę pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Andrzej Duda przesłał depeszę kondolencyjną królowej Elżbiecie II

  • Tadeusz Rydzyk nie zjawił się w sądzie. Rozprawę trzeba było przesunąć

  • NIK złożył zawiadomienie do prokuratury ws. Polskiej Fundacji Narodowej. Podejrzewa się przestępstwo

źródło: Twitter / WTV

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >