wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

NIK złożył zawiadomienie do prokuratury ws. Polskiej Fundacji Narodowej. Podejrzewa się przestępstwo

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Polską Fundację Narodową. Przestępstwo miałoby polegać na "udaremnieniu (także utrudnianiu) przeprowadzenia kontroli" sposobu wydatko

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała w piątek, że złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez działającą od 2016 roku Polską Fundację Narodową (PFN). Zarząd fundacji miał nie zapewnić kontrolerom NIK "dostępu do dokumentów umożliwiających przeprowadzenie czynności kontrolnych" dotyczących sposobu wydatkowania przez PFN publicznych pieniędzy.

NIK rozpoczęła kontrolę w PFN w listopadzie ubiegłego roku. Powodem kontroli była "konieczność zaprowadzenia większej transparentności wydatków Polskiej Fundacji Narodowej", która od momentu powstania co roku zasilana jest milionami złotych ze spółek Skarbu Państwa.

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez NIK powiadomiony został także minister kultury Piotr Gliński. - Poinformowano również Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy jako właściwy organ (Starosta powiatu warszawskiego) w świetle ustawy o Fundacjach - czytamy na portalu nik.gov.pl.

W trakcie kontroli NIK weryfikuje i poddaje ocenie działalność struktur publicznych. - Najwyższa Izba Kontroli dysponuje także prawem kontroli podmiotów niepowiązanych wprost z aparatem władzy państwowej, ale korzystających ze środków o charakterze publicznym w każdej formie i wielkości. Dlatego zwykło się określać Najwyższą Izbę Kontroli jako strażnika publicznego grosza - wyjaśnia NIK.

Jak tłumaczy NIK, do dokonywania wpłat na rzecz PFN zobowiązało się 17 spółek działających z udziałem Skarbu Państwa. Indywidualne wpłaty na Fundusz Założycielski w roku 2016 wynosiły od 1,5 mln zł do 7 mln zł.

- Dalsze zobowiązania undefinedfinansowe Fundatorów obejmują dokonywanie przez 10 lat (począwszy od 2017 r.) wpłat na działalność statutową Fundacji. undefinedW 2017 r. wpłata miała wynosić tyle samo, ile wpłata na Fundusz Założycielski, a począwszy od 2018 r. - połowę tej kwoty (od 0,75 mln zł do 3,5 mln zł). Zgodnie z zapisami statutu Polska Fundacja Narodowa powinna otrzymać do 2026 r. łącznie ponad 633 mln zł - wylicza NIK.

Banaś szykuje kolejne kontrole?

Prezesem NIK jest od sierpnia 2019 Marian Banaś, który - jak podaje onet.pl - w listopadzie tego samego roku sam znalazł się na celowniku Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w związku z podejrzeniem nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

Niedawno Banaś zapowiedział przeprowadzenie kontroli działania państwowych instytucji w czasie pandemii koronawirusa. Jak podaje Wprost, kontrole miałyby dotyczyć m.in. wypłacania środków z tarcz antykryzysowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Prezes NIK zapowiedział także, że instytucja zajmie się nieprawidłowościami związanymi z aferą GetBack, budową i rozbiórką elektrowni Ostrołęka C oraz wypływem pieniędzy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Jak dowiadujemy się ze sprawozdania z działalności PFN za rok 2019, fundacja ma się zajmować m.in. podtrzymywaniem i upowszechnianiem polskiej tradycji narodowej i patriotycznej w kraju i za granicą oraz kształtowaniem i promowaniem postaw patriotycznych.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli / nik.gov.pl, onet.pl, Polsat News, Wprost

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >