wtv.pl
Jarosław Kaczyński

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS

Na co Kaczyński wydaje pieniądze? Aż ciężko uwierzyć

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Jarosław Kaczyński musiał ujawnić sprawozdanie z wydatkowania kwoty ryczałtu przeznaczonego na prowadzenie biura poselskiego. Mowa o środkach wydanych od początku kadencji do 31 grudnia 2020 roku. Od 12 listopada 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku wicepremierowi przekazano 205 593,33 złotych. Nie wydał wszystkich dostępnych środków, jednak nie oszczędzał na wynagrodzeniach dla pracowników swojego biura.

Jarosław Kaczyński zlecił przeprowadzenie szczegółowego, rocznego rozliczenia kosztów prowadzenia biura poselskiego Annie Salamon, która ujawniła, w jaki sposób lider Prawa i Sprawiedliwości zarządzał publicznymi pieniędzmi.

Członek Rady Ministrów otrzymał 205 593,33 złotych. W ciągu roku wydał zaś 171 545,48 złotych. Pozostało 34 047,85 złotych.

Jarosław Kaczyński nie oszczędzał na swoich pracownikach

Parlamentarzyści mają prawo do zatrudniania pracowników oraz nawiązywania współpracy w formie asystenta społecznego. Asystenci społeczni nie pobierają wynagrodzenia za sprawowaną funkcję. Jest to bowiem forma wolontariatu.

W przypadku pracowników, zatrudnianych głównie w formie umów cywilnoprawnych mowa o stałych wynagrodzeniach. Obie grupy muszą przedłożyć specjalne papiery, a ich dane są dostępne na sejmowych wykazach.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński nie pracuje z asystentami społecznymi, jednak zatrudnia 3 osoby. Mowa o wyżej wspomnianej Annie Salamon, Jacku Cieślikowskim, a także o Beacie Sokołowskiej. Na ich wynagrodzenia przeznaczono 124 479 złotych.

Wszystko wskazuje na to, że specyficzne warunki pracy są godnie wynagradzane. Miesięcznie troje zatrudnionych otrzymuje łącznie 10 373 złotych, co przekłada się na 3 457 złotych na osobę. Najmniej kosztowały badania lekarskie oraz szkolenia dla zespołu Jarosława Kaczyńskiego. Mowa o jedynie 365 złotych.

Co ciekawe, pracownicy są zatrudnieni na umowę o pracę. Wicepremier nie wykazał wydatków w formie wynagrodzeń za umowy cywilnoprawne. Jarosław Kaczyński wbrew pozorom zdaje się przejawiać stałe zaangażowanie w prace programowe obozu rządzącego. W ciągu jednego roku wydał aż 22 246 złotych.

Wynajem biura poselskiego wraz z opłatami kosztował Jarosława Kaczyńskiego 11 685 złotych. Oznacza to, że wicepremier znalazł loku po niebywale niskich kosztach. Zakup materiałów biurowych kosztował 5 416 złotych.

Lider Prawa i Sprawiedliwości wypłacił 3 100 złotych w ramach świadczeń urlopowych dla pracowników. Ostatnim wydatkiem było opłacenie rachunkowości i księgowości. Mowa o 1 452 złotych.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >