wtv.pl
barack obama

ELIJAH NOUVELAGE/AFP/East News

Mocne słowa Baracka Obamy o Polsce. Mateusz Morawiecki zareagował natychmiast

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Barack Obama udzielił głośnego wywiadu telewizji CNN, w którym mówił m.in. o stanie demokracji na świecie. W trakcie rozmowy były amerykański przywódca nawiązał też do Węgier i Polski, które jego zdaniem "w gruncie rzeczy stały się państwami autorytarnymi". Na słowa polityka zareagował już Mateusz Morawiecki.

W wystąpieniu wyemitowanym w poniedziałek przez amerykańską stację CNN Barack Obama analizował zagrożenia, jakie czyhają na ustroje demokratyczne na całym świecie.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał, że ich koniec nie musi być nagły i nastąpić jako efekt "wojskowego przewrotu".

Obama wskazał, że demokracja może umrzeć też przy urnie wyborczej. Nawiązał przy tym Rosję Putina, gdzie mimo iluzji wyboru ustrój jest w istocie autorytarny.

Barack Obama o Polsce: Państwo autorytarne

Mówiąc o kroczeniu ku końcowi demokracji, były prezydent USA wspomniał sytuację polityczną w naszym kraju oraz w Budapeszcie.

Popatrzymy na takie miejsca jak Węgry czy Polska – mówił Barack Obama, dodając, że oba państwa nie były co prawda "równie mocno zakorzenione w demokracji" jak Stany Zjednoczone, jednak "jeszcze 10 lat temu funkcjonowały jako kraje demokratyczne".

Teraz w gruncie rzeczy stały się autorytarne – ocenił w rozmowie z CNN laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Reakcja Mateusza Morawieckiego

Na słowa Baracka Obamy zareagował już szef polskiego rządu. O wypowiedź byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Mateusza Morawieckiego zapytano w trakcie wizyty w Turku w Wielkopolsce.

Premier zaprosił Obamę do Polski, tak by ten na własnej skórze zobaczył, jak wygląda sytuacja nad Wisłą, zamiast "czytać jakieś opracowania, które zafałszowują zdecydowanie obraz Polski".

Morawiecki zapewnił, że za rządów PiS "Polska pięknie się dziś rozwija", a zachwycony naszym krajem miał być wizytujący nasz kraj przed kilkoma laty Bill Clinton.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres redakcja@wtv.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Twitter

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Prezes AstraZeneki w końcu się wypowiedział. Ujawnił fakt, który wielu oburzy

Czytaj więcej >
Prezydent Haiti nie żyje

Nie żyje prezydent Haiti Jovenel Moise. Został zamordowany we własnym domu

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Najnowsze badania wykazały, że ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni w tym roku odpuścić opalanie

Czytaj więcej >

Nie żyje szanowany artysta, Tom Hall. Miał 85 lat

Czytaj więcej >