wtv.pl > Świat > Mocne słowa Baracka Obamy o Polsce. Mateusz Morawiecki zareagował natychmiast
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 09:19

Mocne słowa Baracka Obamy o Polsce. Mateusz Morawiecki zareagował natychmiast

barack obama
ELIJAH NOUVELAGE/AFP/East News

Barack Obama udzielił głośnego wywiadu telewizji CNN, w którym mówił m.in. o stanie demokracji na świecie. W trakcie rozmowy były amerykański przywódca nawiązał też do Węgier i Polski, które jego zdaniem "w gruncie rzeczy stały się państwami autorytarnymi". Na słowa polityka zareagował już Mateusz Morawiecki. W wystąpieniu wyemitowanym w poniedziałek przez amerykańską stację CNN Barack Obama analizował zagrożenia, jakie czyhają na ustroje demokratyczne na całym świecie.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych wskazał, że ich koniec nie musi być nagły i nastąpić jako efekt "wojskowego przewrotu".

Obama wskazał, że demokracja może umrzeć też przy urnie wyborczej. Nawiązał przy tym Rosję Putina, gdzie mimo iluzji wyboru ustrój jest w istocie autorytarny.

Barack Obama o Polsce: Państwo autorytarne

Mówiąc o kroczeniu ku końcowi demokracji, były prezydent USA wspomniał sytuację polityczną w naszym kraju oraz w Budapeszcie.

Popatrzymy na takie miejsca jak Węgry czy Polska – mówił Barack Obama, dodając, że oba państwa nie były co prawda "równie mocno zakorzenione w demokracji" jak Stany Zjednoczone, jednak "jeszcze 10 lat temu funkcjonowały jako kraje demokratyczne".

Teraz w gruncie rzeczy stały się autorytarne – ocenił w rozmowie z CNN laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Reakcja Mateusza Morawieckiego

Na słowa Baracka Obamy zareagował już szef polskiego rządu. O wypowiedź byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Mateusza Morawieckiego zapytano w trakcie wizyty w Turku w Wielkopolsce.

Premier zaprosił Obamę do Polski, tak by ten na własnej skórze zobaczył, jak wygląda sytuacja nad Wisłą, zamiast "czytać jakieś opracowania, które zafałszowują zdecydowanie obraz Polski".

Morawiecki zapewnił, że za rządów PiS "Polska pięknie się dziś rozwija", a zachwycony naszym krajem miał być wizytujący nasz kraj przed kilkoma laty Bill Clinton.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: WTV | Twitter