wtv.pl
Ministerstwo Zdrowia miało organizować szczepienia dla swoich pracowników, wynika z doniesień tygodnika "Wprost".

Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na publikację "Wprost" dot. awarii systemu szczepień

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia miało organizować szczepienia dla swoich pracowników, a kwietniowa "awaria systemu" miała nie być przypadkiem, wynika z doniesień tygodnika "Wprost". Resort odpowiedział już na rewelacje, zapowiadając pozew.

1 kwietnia dość niespodziewanie uruchomiono rejestrację na szczepienia dla osób powyżej 40. roku życia. Kilka godzin później Michał Dworczyk poinformował, że doszło do awarii systemu odpowiedzialnego za program szczepień.

Szef Kancelarii Premiera przekonywał, że całą sytuację spowodował ludzki błąd, a według planu grupa w wieku 40-55 lat miała zostać zaszczepiona w drugiej połowie maja.

Wprost: To nie był przypadek

Z doniesień tygodnika "Wprost" wynika, że umożliwienie zapisów na szczepienia dla czterdziestolatków było nieprzewidzianym skutkiem działań resortu zdrowia, który miał wówczas organizować szczepienia dla swoich pracowników.

Według opublikowanych dziś rewelacji Ministerstwo Zdrowia miało rozpocząć zapisy na szczepienia dla pracowników podległego mu Centrum e-Zdrowia. Rejestracja miała zostać uruchomiona w marcu, a pierwsi z chętnych mieli przyjąć dawkę na początku kwietnia.

Jedynym ograniczeniem przy wspomnianych zapisach miał być wybór produktu. Jak donosi "Wprost", wszyscy pracownicy centrum mieli zostać zaszczepieni AstraZeneką, a zapisy umożliwiono wszystkim, niezależnie od wieku.

1 kwietnia do pracowników Centrum e-Zdrowia trafić miały maile, w których informowano, że skierowania na szczepienie znajdują się już na Internetowym Koncie Pacjenta. Jako dowód tygodnik zaprezentował treść wiadomości.

Ministerstwo Zdrowia dementuje

Do rewelacji odniosło się już Ministerstwo Zdrowia. W mediach społecznościowych resortu pojawił się wpis, w którym zdementowano doniesienia, według których kwietniowa "awaria systemu" nie była przypadkowa.

To jest jawne kłamstwo, czytamy na Twitterze. Jednocześnie przestrzeżono tygodnik przed możliwymi konsekwencjami. Jeżeli nie zostanie sprostowane, sprawę skierujemy do sądu, zapewniło MZ.

Publikację skomentowano również na rządowym profilu #Szczepimy Się, raz jeszcze dementując informacje podane przez tygodnik. Nie odbyło się żadne odrębne szczepienie pracowników MZ. Jeżeli ktoś się zaszczepił, to tylko w ramach swojej grupy wiekowej lub priorytetowej, np. osób przewlekle chorych, podano.

Zwrócono uwagę, że pracownicy resortu podchodzą do szczepień według takiego samego harmonogramu jak reszta społeczeństwa.

undefined

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wprost / Twitter

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >