wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Mamy odpowiedź z ministerstwa ws. brytyjskiej odmiany koronawirusa. Wielu może być zaskoczonych

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Ministerstwo Zdrowia zabrało głos w sprawie odkrycia w Małopolsce przypadku zakażenia się tzw. brytyjską mutacją koronawirusa. Odmiana Covid-19, która pojawiła się w Anglii pod koniec ubiegłego roku, ostatecznie dotarła do naszego kraju i jest o wi

  • Do Polski dotarła tzw. brytyjska mutacja koronawirusa

  • W przyszłym tygodniu rozpocząć ma się proces badań w celu uzyskania informacji o skali zagrożenia w naszym kraju

  • Brytyjski wariant koronawirusa może okazać się dużo bardziej niebezpieczny od podstawowego

Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia przyznaje, że brytyjski wariant może być o wiele bardziej zaraźliwy. 

Ministerstwo Zdrowia reaguje na "brytyjskiego koronawirusa"

Mutacja koronawirusa została zaobserwowana jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii. Wstrząsające informacje na temat rozwoju Covid-19 potwierdził wówczas angielski minister zdrowia Matt Hancock. "Wydostanie się" wariantu poza granice Królestwa było kwestią czasu. 

Ostatecznie nowa odmiana koronawirusa dotarła również do Polski. Wczoraj informacje o wykryciu przypadku zakażenia się nią w Małopolsce obiegły media w całym kraju. Dziś niepokojące wiadomości potwierdził w rozmowie z naszym portalem rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. 

- Tak, taką informację otrzymaliśmy od jednego z laboratoriów - powiedział Jan Bondar. 

O komentarz w sprawie poprosiliśmy również rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, w którego imieniu głos zabrał główny specjalista Biura Komunikacji Jarosław Rybarczyk. Informacje nie są optymistyczne. Wygląda na to, że brytyjski koronawirus okazać się może jeszcze bardziej dotkliwy od tego, z którym do czynienia mieliśmy do tej pory. 

"Dwukrotnie bardziej zaraźliwa" 

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia poinformował redakcję WTV, że zakażenie nowym wariantem koronawirusa może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż do tej pory. 

- Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa - powiadomił nas Jarosław Rybarczyk. 

Główny specjalista Biura Komunikacji MZ potwierdził również, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się proces badań mających wykazać z jak dużą skalą niebezpieczeństwa mamy do czynienia w naszym kraju. 

- Obecność tzw. brytyjskiej mutacji wirusa w Polsce została zgłoszona do międzynarodowego systemu raportowania sekwencji wirusa (GISAID). Jednocześnie informuję, że w przyszłym tygodniu rusza ogólnopolskie badanie pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia, które określi skalę obecności brytyjskiej mutacji w Polsce oraz możliwe konsekwencje zdrowotne - poinformował WTV przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. 

Jeszcze dziś w rozmowie z rzecznikiem GIS-u dowiedzieliśmy się, że szczepionki dostępne w Polsce powinny poradzić sobie również z brytyjską odmianą koronawirusa. 

- Wiadomo, że szczepionki są skuteczne na tę odmianę wirusa, również nie ma sygnałów, żeby ta odmiana była jakoś szczególnie zjadliwa - powiedział nam dziś Jan Bondar. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/pasja1000

Polska

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?

Czytaj więcej >

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >