wtv.pl > Polska > Biedronka sprzedaje wodę smakową z benzoesanem sodu. Na etykiecie zapewnia o korzystnym efekcie dla zdrowia
Weronika Szatkowska
Weronika Szatkowska 19.03.2022 08:43

Biedronka sprzedaje wodę smakową z benzoesanem sodu. Na etykiecie zapewnia o korzystnym efekcie dla zdrowia

biedronka
Marek BAZAK/East News

Dziś otrzymaliśmy na naszą redakcyjną skrzynkę emaila od zaniepokojonej czytelniczki, Pani Beaty. Zaznaczyła ona na wstępie, że nie wie jaki był wcześniejszy skład jej ulubionego napoju, jednak jest przekonana, że smak produktu kupionego wczoraj jest zupełnie inny niż dotychczas.

Napój z Biedronki i niepokój czytelniczki 

Szanowna Redakcjo,

Zaniepokoił mnie smak mojej ulubione wody z ekstraktami z Melisy i Rooibos Vital Red firmy Polaris (zero cukru). Nie ukrywam, że był to mój ulubiony napój i właśnie ze względu na dodatki z ekstraktów ziołowych. Coś mnie tknęło, aby przeczytać skład, a robię to bardzo rzadko. Byłam zaskoczona, bo moim oczom ukazał się benzoesan sodu - substancja konserwująca. Od szwagra słyszałam, że jest niezwykle szkodliwa i przeraziłam się. Czy może mieć to wpływ na moje zdrowie? Dodam też, że na odwrocie etykiety producent zapewnia: "Picie co najmniej 100 ml napoju dziennie zapewnia korzystny efekt dla zdrowia". Proszę o pomoc.

Oprócz dokładnego researchu, postanowiliśmy także o opinię spytać medyka, ratownika medycznego, Karola Zaborowskiego, który jest redaktorem naczelnym portalu pacjenci.pl. W końcu popularny napój jest dostępny w każdym sklepie Biedronka, a my chcieliśmy rozwiać wątpliwości. 

Mówi on jednoznacznie: - Benzoesan sodu jest konserwantem uznawanym za bezpieczny dla naszego organizmu. Co ciekawe, jego prekursor, czyli kwas benzoesowy naturalnie występuje w wielu owocach. Trzeba jednak pamiętać, że to dawka czyni trucizną.

- W przypadku benzoesanu sodu za bezpieczną dawkę uznaje się 5 mg/kg w ciągu doby. Na szczęście jest to substancja łatwo metabolizowana przez wątrobę i wydalana z naszego ciała, przez co nie dochodzi do jej kumulowania - dodał Karol Zaborowski.

Jeśli chodzi o ilość, nie została ona przedstawiona na produkcie. Ufamy jednak, że producent, czyli sieć Biedronka zrobiła wszystko, aby zachować odpowiednie standardy z dbałością o stan zdrowia klienta. Dodatkowo możemy zobaczyć, że napój gazowany Polaris Vital Red z ekstraktami z melisy i rooibos wzbogacona jest o witaminy z grupy B6 i kwas foliowy. 

Co ciekawe, tzw. prekursorem benzoesanu sodu był kwas benzoesowy (E210), który naturalnie występuje w roślinach m. in. w żurawinie, borówkach, malinach, jabłkach, śliwkach, cynamonie, goździkach, a nawet w grzybach! W swoim naturalnym środowisku pełni dokładnie taką samą rolę, jak podczas manualnego dodawania do produktów. Jego zadaniem jest ochrona przed atakiem grzybów oraz pleśni. 

Ponadto benzoesan sodu nie zatrzymuje ani nie kumuluje się w organizmie człowieka i jest metabolizowany w wątrobie. Wydalany jest w postaci kwasu hipuronowego z moczem, często po 6 godzinach od spożycia. 

Zazwyczaj dodawany jest do napojów słodzonych.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefined

Tagi: Biedronka