wtv.pl > Polityka > Ministerstwo Finansów wydało oficjalne stanowisko w kwestii podatku katastralnego
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2022 08:51

Ministerstwo Finansów wydało oficjalne stanowisko w kwestii podatku katastralnego

Ministerstwo Finansów komentuje doniesienia o planach wprowadzenia podatku katastralnego
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Właściciele więcej niż jednej nieruchomości mogli być zaniepokojeni doniesieniami o planach PiS w kwestii podatku katastralnego. Ministerstwo Finansów zdementowało wiadomości na temat prac nad nową daniną. Senator Jacek Bury podzielił się zaskakującym stwierdzeniem. Partia rządząca ma inne plany niż resort?

Media obiegła wiadomość, że Prawo i Sprawiedliwość szykuje się do wprowadzenia podatku katastralnego. Nowa danina wywołała podział nawet w obozie rządzącym.

Marcin Horała, który jeszcze niedawno wraz z Mateuszem Morawieckim zachwalał inwestycje rządu (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<), negatywnie skomentował pomysł podatku katastralnego. Rząd ma zdaniem wiceministra infrastruktury negatywny stosunek do obciążania Polek i Polaków kolejną daniną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

W czasie swojej wizyty w Radiu Zet wiceminister wskazywał, że podatek katastralny jest niesprawiedliwy społecznie i najprawdopodobniej najmocniej odczuć go mogą seniorzy. Istniało duże ryzyko, że kwota opłaty będzie wyższa niż to, co otrzymują oni co miesiąc z ZUS.

O podatku katastralnym mówił senator Polska 2050

Początek dyskusji na temat podatku katastralnego jest bezpośrednio związana z senatorem Jackiem Burym. Polityk Polska 2050 wskazał, że w przypadku wprowadzania nowego podatku „PiS nie będzie miał żadnych skrupułów”.

Nowa danina jeszcze w fazie planowania miała nie obejmować wszystkich obywateli, a jedynie tych, którzy mogą pochwalić się posiadaniem więcej niż jednej nieruchomości. Kwoty, na jakie opiewać miałby podatek katastralny, nie były małe.

W zamyśle, o którym mówi się w mediach, podatek katastralny byłby obliczany na podstawie wartości drugiej i każdej kolejnej nieruchomości. Do pomysłu odniosło się Ministerstwo Finansów.

Resort zaprzecza jakoby trwały prace nad nową daniną

Senator Jacek Bury przekazuje, iż jest niemal pewien, iż PiS zdecyduje się na wprowadzenie podatku katastralnego do końca trwającej kadencji. Money.pl zapytało resort o nową daninę.

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości — przekazał resort w odpowiedzi.

Eksperci nie są jednak uspokojeni tą wiadomością. Natychmiast przywołano tezę, że rządzący już nie raz udowadniali, iż wprowadzanie nowych rozwiązań na ostatnią chwilę nie jest niemożliwe.

Nie brakuje również komentarzy mówiących, iż możliwe, że podatek katastralny faktycznie nie jest przez resort finansów rozpatrywany. Nie jest jednak jednocześnie wykluczone, że rządzący pracują nad inną daniną od nieruchomości, która pomoże zasilić budżet.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło money.pl / Radio Zet

Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News