Minister Przemysław Czarnek podjął decyzję. Telefon zaufania dla dzieci poprowadzi egzorcysta
10 dni temu została uruchomiona bezpłatna infolinia dla dzieci i rodziców. Ministerstwo Edukacji i Nauki wybrało osobę odpowiedzialną za ten projekt - to ksiądz egzorcysta-psycholog. Druga infolinia, skierowana do dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, nie zostanie jednak utworzona.
Infolinią zaufania pokieruje ksiądz egzorcysta-psycholog
W poniedziałek 6 września Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchomiło całodobową, bezpłatną infolinię dla dzieci i rodziców. Prowadzi ją fundacja, dzięki dotacji resortu.
Po kilku dniach oczekiwania MEiN wyłoniło osobę, która poprowadzi ten projekt. Nad nową infolinią ma czuwać ks. Józef Partyk, który jest egzorcystą, a z wykształcenia - psychologiem.
Portal oko.press.pl ustalił, że ksiądz stoi również na czele fundacji “Auxilium”, która przez kolejne dwa miesiące ma prowadzić infolinię. Na ten cel ma otrzymać ponad 171 tys. zł do końca października.
Skąd ten wybór? Resort tłumaczy, że fundacja jest doświadczona i posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. W tym gronie jest także ksiądz Józef Partyk, który jest wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 2020 r. duchowny wygłosił wykład zatytułowany “Kryteria diagnozy i rozeznania opętania. Ujęcie psychologiczne”.
Z nowej infolinii mogą korzystać nie tylko dzieci, lecz także rodzice, nauczyciele i pedagodzy. Każdy zainteresowany wsparciem powinien zadzwonić pod numer 800 800 605.
Drugiej infolinii wsparcia nie będzie. Konkurs został unieważniony
W planach było także utworzenie drugiej infolinii dla osób zmagających się z kryzysem psychicznym. Konkurs w tej sprawie ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. Zgłoszenia zbierano przez pięć miesięcy.
Jedna z ofert zdobyła prawie maksymalną liczbą punktów - 22,5 na 24 możliwych. Mimo tego konkurs został unieważniony, a prace nad drugą infolinią - zaniechane.
Fundacja “Dajemy Dzieciom Siłę”, która brała udział w naborze i ubiegała się o dofinansowanie w celu poprowadzenia infolinii zwróciła się z apelem do szefa resortu. “Panie Ministrze, domagamy się cofnięcia tej szkodliwej dla dzieci decyzji i niezwłocznego wyłonienie zwycięskiego oferenta na prowadzenie pomocy telefonicznej i online dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym”, czytamy w komunikacie.
W odpowiedzi resort wyjaśnił, że powodem niewyłonienia oferty tej fundacji nie jest brak spełnienia wymogów formalnych czy zdobycie niewystarczającej liczby punktów, “lecz decyzja Ministra Zdrowia w zakresie unieważnienia konkursu”.
Konkurs został rozpisany na 5 lat. Na funkcjonowanie infolinii państwo miało przekazywać 2 mln zł rocznie. Zgodnie z zapowiedziami jej celem były “poprawa dostępności do doraźnej pomocy”, a także “zwiększenie świadomości populacji na temat zaburzeń psychicznych”.
Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.