wtv.pl
Mateusz Morawiecki

PETRAS MALUKAS/AFP/East News

Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie w sprawie decyzji TSUE dotyczącej kopalni Turów

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki za pośrednictwem oficjalnej strony premiera wydał ważne oświadczenie. W dokumencie skupił się na ostatniej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni Turów. Mowa o podjęciu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego wstrzymania wydobycia.

Mateusz Morawiecki przekonuje, że decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.

Warto podkreślić, że kopalnia w Turowie zasila elektrownię Turów, której moc zainstalowana wynosi ok. 2 GW. Według Jakuba Wiecha jednostka ta pokrywa około 8-10% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Mateusz Morawiecki mówi jednak o wartościach od 4 do 7%.

Mateusz Morawiecki właśnie wydał ważne oświadczenie

- Od jej stabilnego działania (kopalni w Turowie - przyp. red.) zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw - przekonuje Mateusz Morawiecki. - Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju - dodaje.

Działanie Trybunału uznał za głęboko niesprawiedliwe i nieproporcjonalne. Co ciekawe, Mateusz Morawiecki zasugerował, że nie zastosuje się do decyzji TSUE. - Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski - napisał.

Sejm

Kłótnie w Sejmie podczas wystąpienia Cezarego Tomczyka

CZYTAJ DALEJ

- Na ten moment TSUE nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu. Dzisiejsza decyzja ingeruje jednak w sposób nieodwracalny w jego istotę - zarzuca.

- Zatrzymanie wydobycia w kopalni w praktyce oznacza wyłączenie elektrowni, bo przecież węgla brunatnego nie da się przywozić do elektrowni z innych, położonych daleko kopalni - przypomina ekspert Jakub Wiech.

Warto podkreślić, że według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska byłaby w stanie poradzić sobie w przypadku chwilowego przerwania prac w kopalni.

Sprawę skomentował także minister edukacji, Przemysław Czarnek, który postanowił przypomnieć, że Unia Europejska jego zdaniem jest tworem niepraworządnym. - Powtarzam, Unia Europejska jest dziś tworem niepraworządnym, bo niezgodnie z prawem unijnym postępuje jej organ sądowy TSUE, orzekając bez podstaw prawnych - deklaruje.


Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >