wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Czy Mateusz Morawiecki straci fotel premiera? GW: Wiadomo, jaką funkcję może zająć po odejściu z rządu

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Istnieje prawdopodobieństwo, że Mateusz Morawiecki straci stanowisko premiera tuż po zakończeniu pandemii koronawirusa. W takim przypadku prezes rady ministrów nie powinien jednak narzekać na brak propozycji pracy. Jarosław Kaczyński może mianować

  • Jak podaje "Gazeta Wyborcza" Mateusz Morawiecki może zostać zdymisjonowany

  • Miałoby to nastąpić wkrótce po zakończeniu pandemii koronawirusa

  • Po zakończeniu obowiązków premiera, Mateusz Morawiecki przejmie być może fotel prezesa NBP

Jeśli wierzyć doniesieniom "Gazety Wyborczej", Mateusz Morawiecki jest przymierzany jako nowy prezes Narodowego Banku Polskiego. 

Co dalej z Mateuszem Morawieckim? 

Trwająca już niemal rok pandemia koronawirusa, obostrzenia i wynikający z nich upadek wielu dziedzin gospodarki zaowocowały spadkiem zaufania Polek i Polaków do polskiego rządu. W trudnej sytuacji znalazł się również jego szef Mateusz Morawiecki, który nie cieszy się już tak dużą popularnością, jak na początku pełnienia swojej funkcji. 

W przeprowadzonym w grudniu ubiegłego roku badaniu CBOS, aż 43% Polaków wyraziło brak zaufania wobec polityki prowadzonej przez premiera. Spadek poparcia zauważył też niewątpliwie Jarosław Kaczyński, który wg. doniesień "Gazety Wyborczej", przymierzać ma się do zdymisjonowania go z pełnionej funkcji. 

Odwołanie Mateusza Morawieckiego nastąpić miałoby jednak nie wcześniej niż w momencie, gdy pandemia koronawirusa w Polsce zostanie całkowicie opanowana. 

- Z naszych nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Mateusz Morawiecki zostanie na stanowisku premiera tak długo, dopóki nie uda się opanować pandemii - podaje "Wyborcza". 

Morawiecki może wejść za Glapińskiego 

Dziennik podaje jednak, że Mateusza Morawieckiego czeka najprawdopodobniej miękkie lądowanie, a to za sprawą kończącej się już kadencji prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Ten nie tylko wywoływał skandale podczas pełnionej przez siebie funkcji (niebotyczne zarobki jego asystentek), ale wg. specjalistów nie sprawdził się na stanowisku. 

Nic nie wskazuje na to, by Glapiński po marcu 2022 r. mógł dalej piastować swój urząd. Według doniesień "Wyborczej" zastąpić mógłby go wówczas Mateusz Morawiecki. 

- Z dwóch źródeł informacji usłyszeliśmy, że gdyby prezes szykował się do zwolnienia Morawieckiego z powodu coraz gorszych notowań rządu, to wtedy może zapewnić premierowi miękkie lądowanie w fotelu prezesa NBP - czytamy w "Gazecie Wyborczej". 

Według informacji dziennika premier wolałby na tym stanowisku zobaczyć swojego współpracownika Zbigniewa Jagiełłę, pełniącego funkcję prezesa banku PKO BP, ale w przypadku dymisji nie będzie miał zbyt dużego pola manewru. 

Źródło: natemat.pl, rp.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

undefinedundefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >