wtv.pl
Marta Kaczyńska napisała felieton o chorobie koni

LUKASZ GAGULSKI/East News

Marta Kaczyńska opublikowała nowy felieton. Tym razem o chorobie atakującej konie

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

O tym, że Marta Kaczyńska jest wielką pasjonatką jazdy konnej, wie niemal każdy. Córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego nieustannie próbuje swoich sił również jako felietonistka. W swojej najnowszej publikacji zdecydowała się na nagłośni

Felietony Marty Kaczyńskiej bardzo często serwują czytelnikom wyjątkowo szeroką tematykę.

Tym razem Marta Kaczyńska postanowiła przybliżyć nieco temat bardzo dla niej ważny. W Europie trwa bardzo groźna pandemia, jednak tym razem nie ma tutaj mowy o koronawirusie. Niezwiązane ze światem jeździectwa osoby mogą nie wiedzieć, że konie również walczą z niebezpiecznym wirusem, który przetrzebia ich szeregi.

Felieton Marty Kaczyńskiej naświetla problem pandemii wśród koni

Miłość do koni w rodzinie Marty Kaczyńskiej jest niepodważalna. Córka Lecha i Marii Kaczyńskiej przekazała pasję swoim dzieciom, a jedna z córek prawniczki może pochwalić się nawet mianem reprezentantki dziecięcej kadry w jeździectwie.

Okazuje się jednak, że obecnie cała Europa związana z tą branżą przeżywa trudne chwile. Konie atakowane są przez wirus, który bardzo łatwo przenosi się między zwierzętami i zagraża nawet tym koniom, które przez lata były otoczone jak najlepszą opieką.

- Choroba może dotknąć zarówno pojedynczego konia, jak i rozprzestrzenić się na całe stado - pisze Marta Kaczyńska w felietonie opublikowanym na łamach „wSieci”.

Pandemia, której obawia się Marta Kaczyńska

Choroba ukochanego pupila oraz jego nagła i niespodziewana śmierć potrafi mocno odbić się na psychice oraz samopoczuciu opiekunów zwierząt. Nic więc dziwnego, że związana od lat z końmi Marta Kaczyńska jest zaniepokojona wirusem, który zagraża zwierzętom.

- Najcięższa postać choroby wywołana przez patogen to zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, prowadzące do niedokrwienia, a w konsekwencji do martwicy tkanki nerwowej mózgu lub rdzenia kręgowego - relacjonuje Marta Kaczyńska.

Do niedawna jeszcze nikt nie słyszał o herpeswirusie EHV-1. Niestety po odkryciu go przez naukowców bardzo szybko zaczął być wykrywany u kolejnych zwierząt, w tym tych, które do tej pory święciły prawdziwe tryumfy.

Choroba zatacza coraz szersze kręgi. Marta Kaczyńska w swoim felietonie informuje, iż herpeswirusa EHV-1 wykryto m.in. u zwierząt we Francji, Niemczech, czy Szwecji. Konie te należały do grupy zwierząt startujących w prestiżowych zawodach, więc ewentualność mówiącą o braku należytej opieki zdrowotnej można wykluczyć.

Wcześniej Marta Kaczyńska pisała o zaniku tożsamości narodowej

Jeszcze pod koniec lutego córka Marii i Lecha Kaczyńskich na łamach „wSieci” dywagowała na temat zagrożeń czyhających na najmłodszych Polaków. Zdaniem Marty Kaczyńskiej realnie należy obawiać się tego, że młodzi nie przywiązują aż tak wielkiej wagi do tożsamości narodowej (więcej na ten temat przeczytasz >TUTAJ<), a jednym z zagrożeń w tym aspekcie jest globalizacja.

Źródło: o2 / Wirtualna Polska

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Agata JaroszewskaAutor

Etnograf, zafascynowana historią m&oacute;wioną oraz kulturą ludową.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Bp Edward Janiak

Polska

Biskup Edward Janiak nie żyje. Zmarły kapłan odszedł w wieku 69 lat

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Alina Zienowicz - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Impas w rozmowach medyków z Ministerstwem Zdrowia. Protest będzie trwał?

Czytaj więcej >
Pixabay/stevepb

Polska

W piątek ruszają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia i medyków

Czytaj więcej >
Nie żyje Józef Zbigniew Polak

Polska

Nie żyje powstaniec Józef Zbigniew Polak. Ceniony architekt miał 98 lat

Czytaj więcej >
Flickr/alex.ch, https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Polska

Polska nie zamierza zapłacić kary za Kopalnię Turów. Unia Europejska potrąci ją z dotacji

Czytaj więcej >
Pixabay/sarconi, Pxfuel CC0

Polska

Kopalnia Turów. Narasta niepokój wśród mieszkańców Bogatyni. „Czechów nie obsługujemy"

Czytaj więcej >