wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Marta Kaczyńska ostrzega przed zanikiem tożsamości kulturowej

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Zdaniem Marty Kaczyńskiej postępująca globalizacja zaczyn przynosić niebezpieczne efekty wśród najmłodszego pokolenia Polek i Polaków. Według córki Lecha i Marii Kaczyńskiej zanika tożsamość kulturowa. Tezy te sformułowane zostały prz

  • Prawniczka wysnuwa tezę, że polska tożsamość narodowa jest zagrożona

  • Córka Lecha i Marii Kaczyńskich wskazuje, że globalizacja jest coraz chętniej wybierana zamiast tożsamości lokalnej

Chociaż Marta Kaczyńska stara się unikać kontaktu z mediami, nie stroni od korzystania z okazji do zaprezentowania swojego poglądu na świat. W swoim najnowszym felietonie podzieliła się spojrzeniem na zagrożenia czyhające na Polskę.

W opublikowanym na łamach "Sieci" felietonie Marta Kaczyńska wprost mówi o tym, że globalizacja to realne zagrożenie dla tożsamości lokalnej. Nagłaśniając zauważony przez siebie trend, postarała się wskazać jednocześnie jego hamulce.

Przestroga i gorzkie refleksje na temat tożsamości kulturowej Marty Kaczyńskiej

Wizja roztoczona przez Martę Kaczyńską nie wróży dobrze wszystkim tym, którzy sporą część swojej publicznej działalności opierają na wartościach patriotycznych, głównie tych lokalnych. Zdaniem córki Lecha i Marii Kaczyńskich właśnie ten aspekt jest coraz mniej ważny dla młodych.

- Globalizacja i kryzys wartości mocno uderzają w tradycyjną tożsamość, powodują zanikanie kultury narodowej, osłabienie znaczenia kultur lokalnych - wskazała Marta Kaczyńska. Teza ta zdaniem prawniczki ma realne potwierdzenie, chociaż m.in. w czasie pandemii coraz więcej osób decyduje się na wspieranie lokalnych przedsiębiorców i coraz chętniej zwraca się w stronę okolicznych, mniejszych sklepów.

Okazuje się jednak, że samo wspieranie i zacieśnianie więzi lokalnych nie uspokaja Marty Kaczyńskiej. Wprost pisze ona o tym, że "w najmłodszym pokoleniu tradycyjnie pojęta kategoria „małej ojczyzny” traci na znaczeniu". To jednak nie koniec wizji, jaką rozpostarła na łamach "Sieci" córka Lecha i Marii Kaczyńskich.

Polska kultura wyparta przez "globalną wioskę"?

- [...] według antropologów w przyszłości takie pojęcia jak „ojczyzna” czy „kulturowe korzenie” mogą zostać wyparte przez tożsamość globalną. Wymiar kulturalny i narodowy mają odejść w niepamięć - zaznaczyła córka zmarłej pary prezydenckiej.

Na szczęście na smutną jej zdaniem wizję polskiej narodowej kultury istnieje jeszcze remedium. Kaczyńska postanowiła w myśl wiary podzielić się przepisem na ratunek tragicznego losu tożsamości narodowej.

- Lokalne ośrodki kulturalne, wspierające tradycje przekazywane przez rodzinę i Kościół mogą odegrać kluczową rolę dla rozwoju i wypracowania norm kulturowych więzi w społeczności lokalnej - wskazała Marta Kaczyńska, odnosząc się do tego, jak można naprawić powstałe problemy.

Podobne spojrzenie na ten temat ma minister Przemysław Czarnek?

Na temat ważności udziału Kościoła katolickiego w wychowaniu młodych ludzi podobne stanowisko do Marty Kaczyńskiej wydaje się mieć minister Przemysław Czarnek. Szef resortu edukacji wprost mówi o tym, że chce włączać coraz więcej m.in. twórczości Jana Pawła II do kanonu lektur.

- [...] moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość - mówił swego czasu w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" Przemysław Czarnek (więcej na ten temat przeczytać można >TUTAJ<).

Źródło: Wirtualna Polska / Gość Niedzielny

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >