wtv.pl
Niewiele kobiet w TVP

"Wiadomości" TVP1 / 08.05.2021 / screen

Mały odsetek kobiet w największych stacjach. Problem dotyczy wszystkich dużych nadawców

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Jak udowadniają wyniki raportu Press-Service Monitoring Mediów, zarówno w programach informacyjnych TVP, jak i Polsatu oraz TVN-u kobiety stanowią nieduży odsetek komentatorów oraz twórców materiałów. Najczęściej wchodzą w role prezenterek.

"Wiadomości" TVP wiodą niechlubny prym wśród programów, w których pojawia się najmniej dziennikarskich reportaży tworzonych przez kobiety.

Co z kobietami w TVP, Polsacie i TVN-ie?

Oglądając popularne programy informacyjne czołowych stacji telewizyjnych w Polsce, na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy tego problemu. Prowadzi je przecież wiele kobiet, często nieznikających z pierwszych stron gazet.

Dorota Gawryluk, Anita Werner, czy Danuta Holecka - to tylko niektóre z nazwisk, które dobrze kojarzymy z wydań "Wiadomości", "Faktów", czy "Wydarzeń". Gdy przypatrzymy się jednak listom nazwisk dziennikarzy tworzących materiały dla wyżej wymienionych programów, przestaje być już tak optymistycznie.

Andrzej Duda

Sieć obiega specyficzny fragment wywiadu Andrzeja Dudy

CZYTAJ DALEJ

Jak wynika z analizy Press-Service Monitoring Mediów przedstawionej na portalu Wirtualne Media, w pierwszym kwartale 2021 r. zaledwie 9 % materiałów dziennikarskich, które pojawiły się we "Wiadomościach" TVP zostały stworzone przez kobiety.

Lepiej sytuacja zdaje się wyglądać u konkurencji, ale wynik wciąż jest daleki od takiego, który uznać by można za satysfakcjonujący. W przypadku "Wydarzeń" Polsatu mowa o 29 %, a w "Faktach" TVN jest to 38 %.

Niepokojąca sytuacja

Podobnie sytuacja w popularnych programach informacyjnych wygląda w przypadku komentatorów, których opinie są przedstawiane na antenie. Najgorzej jest tu w przypadku "Wiadomości" TVP.

Kobiety stanowiły w tym roku zaledwie 21 % wszystkich osób komentujących reportaże państwowej telewizji. W "Faktach" TVN to 26 %, a w "Wydarzeniach" Polsatu 27 % całości.

Co ciekawe, nawet w tematyce dotyczącej walki o prawa kobiet to właśnie mężczyźni stanowili przewagę pośród komentarzy w większości popularnych programów informacyjnych.

We "Wiadomościach" TVP to ok. 70 %, a w "Faktach" TVN ok. 60 %. W "Wydarzeniach" Polsatu udało się zachować proporcje 50 %, choć nawet taki wynik wydaje się być zadziwiający, jeśli pod uwagę weźmiemy tematykę.

Z analizy Press-Service Monitoring Mediów dowiadujemy się też jaka kobieta była najczęściej wymienianą w materiałach programów informacyjnych w pierwszych czterech miesiącach 2021. To... Dorota Kania, znana prawicowa dziennikarka.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: Wp.pl

Tagi:

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista; miłośnik kina, tego dobrego i tego złego. Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

TV

Czy Donald Tusk jest gorliwym katolikiem? Pracownicy "Wiadomości" TVP zrobili o tym materiał

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

TV

Krzysztof Skórzyński zawieszony przez TVN24. Niespodziewane konsekwencje afery mailowej

Czytaj więcej >

TV

"Fakty" TVN. Jasny komunikat dla widzów na zakończenie wydania

Czytaj więcej >

TV

Pokaz absurdalnych pasków w TVP Info. "Klęska" i "(d)efekt Tuska"

Czytaj więcej >

TV

Zdaniem dziennikarza TVP3 Opole wegetarianizm prowadzi do homoseksualizmu. Skandaliczny wpis obiega sieć

Czytaj więcej >
Tusk w TVP Info

TV

TVP komentowało wystąpienie Donalda Tuska w Płońsku. Seria krytycznych pasków

Czytaj więcej >