wtv.pl
Spis powszechny

Marek BAZAK/East News

Listy od prezesa GUS ws. spisu powszechnego trafiają do skrzynek

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W swoich skrzynkach możemy już szukać listów prezesa GUS ws. spisu powszechnego. Mają one zachęcić wszystkich do wypełniania formularza w internecie oraz przypominać, że spis jest obowiązkowy, a jego niewykonanie grozi nałożeniem grzywny w wysokośc

  • Niektórzy już je dostali - GUS za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyła do wszystkich domów listy dot. spisu powszechnego

  • Można w nich przeczytać, że spis jest obowiązkowy, a jego niewykonanie wiąże się z nałożeniem grzywny

  • Ponadto zamieszczona jest krótka instrukcja spisu oraz to, co zrobić, jeśli nie ma się dostępu do internetu

Listy mają dotrzeć do ponad 15 mln punktów adresowych. 

Listy prezesa GUS dot. spisu powszechnego już w skrzynkach

Już teraz wiele osób może znaleźć w swoich skrzynkach list od prezesa GUS. Miały się one pojawić pod ponad 15 mln adresów. Dotyczą spisu powszechnego. 

Wcześniej Poczta Polska wygrała przetarg na rozwiezienie listów przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Koszt tej usługi wyniósł ok. 3,4 mln zł. Na sfinansowanie tego zamówienia miało być przeznaczonych nawet 20,8 mln zł. 

Ze względu na to, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy, prezes GUS postanowił przygotować i przesłać rozesłać wieść o nim do wszystkich polskich domów. W tym roku zmieniły się również zasady spisu i większość osób musi dokonać go samodzielnie bez pomocy rachmistrza.

W liście możemy przeczytać, że za brak spisania grozi kara w postaci nałożonej grzywny sięgającej nawet 5 tys. zł. Czas na wypełnienie formularza trwa od 1 kwietnia tego roku aż do końca września.

Ponadto informowano o bezpieczeństwie danych - zapewniano, że przestrzegana jest tajemnica statystyczna i żaden pracownik GUS nie ma prawa jej złamać.

Znalazły się również informacje dla osób nieposługujących się internetem - jeśli sami nie będą mogli się spisać, wówczas mogą zadzwonić pod numer wskazany w liście (22 279 99 99)

Spis powszechny - pierwsze problemy

Spis powszechny odbywa się raz na 10 lat. Ostatni miał miejsce w 2011 roku - nie obyło się bez kontrowersji wokół tematu narodowościowego, który również teraz rozpala opinie publiczną. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się możliwość deklarowania narodowości śląskiej, co było manifestacją przynależenia do nowej mniejszości i walki Ślązaków o wpisanie ich w poczet mniejszości narodowych, podobnie jak Kaszubów oraz uznanie Ślůnsko godki za język, nie zaś dialekt. 

W tym roku spis rozpoczął się dość niefortunnie - wiele mniejszości narodowych zauważyło, że nie ma możliwości wypełnienia spisu według obowiązujących zasad, bo nie ma możliwości użycia odpowiednich znaków diakrytycznych w swoich imionach i nazwiskach.

Problem pojawił się również w kwestii płci - alarm podniosły osoby transpłciowe i niebinarne. Nie miały one możliwości wpisania ani wyboru swojej płci w formularzu. Była ona automatycznie przypisywana przy użyciu numeru PESEL. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: TVN24/WTV

Anna Dymarczyk

Redaktorka WTV. Studentka historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są jej kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/jozefbabij

Polska

Mandat na grzybobraniu. Niektórzy narażają się na karę rzędu 5 tys. zł

Czytaj więcej >
Elektrownia Rybnik

Polska

Niebezpieczeństwo w Elektrowni Rybnik. Chlor rozprzestrzenił się w pomieszczeniach, w których przebywali pracownicy

Czytaj więcej >
Wypadek

Polska

Na trasie A2 zderzyły się dwa samochody prowadzone przez obcokrajowców. Jedna z osób doznała bardzo poważnych obrażeń

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64799143

Polska

KRS. Skandal podczas zdalnego głosowania. Mikrofon był włączony

Czytaj więcej >
Pożar

Polska

Pożar budynku mieszkalnego w Piasecznie. Choć mieszkańcy przekonywali strażaków, że wszyscy opuścili budynek, w pogorzelisku odnaleziono zwęglone zwłoki

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Kraków. Nie żyje motocyklista, który zderzył się z osobówką

Czytaj więcej >