wtv.pl
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kto na prezydenta po Dudzie? Dziennikarze przeanalizowali wywiad Kaczyńskiego

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Andrzej Duda w 2025 roku nie będzie mógł już startować w wyborach prezydenckich ze względu na zakończenie drugiej kadencji sprawowania przez niego tego stanowiska. Kogo Jarosław Kaczyński widziałby jako jego następcę? W wywiadzie dla Interii pojawiło się przypuszczenie, kto mógłby wystartować w wyborach prezydenckich z ramienia PiS w najbliższych wyborach.

Jarosław Kaczyński widziałby tę osobę jako prezydenta, ale ona sama musi podjąć decyzję, czy chciałaby, czy też nie.

Kto po Andrzeju Dudzie? Przypuszczenia Kaczyńskiego

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego z dziennikarzami portalu Interia.pl stał się prawdziwym hitem - w ostatnim czasie nikt nie przepytał prezesa PiS z jego polityki i planów na przyszłość.

Dokładnej analizy wywiadu dokonali za to reporterzy portalu Gazeta.pl. Przyjrzeli się wypowiedziom Kaczyńskiego dotyczącym jego planów politycznych oraz bieżących działań. Zauważyli również przyznanie się do porażek w kilku bardzo istotnych dla władzy kwestiach.

W politycznych planach pojawiły się wizje sojuszu z innymi formacjami - prezes PiS ciepło wypowiadał się m.in. o Pawle Kukizie oraz PSL - kwestie przyszłej polityki oraz to, kim miałby być Mateusz Morawiecki w jej pełnym rozumieniu.

Brat Krzysztofa Krawczyka

Nie żyje brat Krzysztofa Krawczyka. Andrzej Krawczyk spoczął w grobie matki

CZYTAJ DALEJ

Jak się okazało, to właśnie Morawiecki może być kluczem dla przyszłych działań PiS. Premier może stać się następcą Kaczyńskiego w partii lub... zostać prezydentem. W tej drugiej kwestii wszystko zależy jednak od tego, czy sam będzie miał ambicję, by w wyborach prezydenckich startować.

Dla Kaczyńskiego byłby to pewny kandydat, gdyby tylko zechciał. Kwestią zostaje jednak wtedy przywództwo w partii - nie wiadomo, czy wśród trzech osób, o których myślał prezes PiS jest miejsce dla Morawieckiego, ale ten od dłuższego czasu jest jego ulubieńcem (szczególnie po skompromitowaniu Daniela Obajtka). Pytanie więc, do czego bliżej by było urzędującemu premierowi?

Delfin Kaczyńskiego

Mateusz Morawiecki funkcjonuje od dłuższego czasu jako delfin Jarosława Kaczyńskiego - jego skłócenie ze Zbigniewem Ziobrą nie wynika jedynie z różnicy poglądów, ale przede wszystkim z posiadanej władzy, której minister sprawiedliwości sam by pragnął.

Warto przypomnieć, że jedną z przyczyn odejścia Ziobry z PiS i utworzeniu Solidarnej Polski była właśnie kwestia partyjnego przywództwa. Po rozpychaniu się łokciami, Ziobro został przywrócony do pionu przez Kaczyńskiego i zrozumiał, że w takim wypadku nie będzie mógł liczyć na większą władzę w folwarku prezesa.

Morawiecki od dłuższego czasu wychodzi na prowadzenie w tej walce - nie wiadomo, kim miałyby być dwie pozostałe osoby, nad którymi prezes się zastanawia, ale można być pewnym, że Morawiecki zajmuje miejsce trzecie. Dla Kaczyńskiego stał się postacią, która od dłuższego czasu dźwiga rząd i jego prace. Czy wystawienie go jako prezydenta byłoby więc dla partii stratą? Oznaczałoby przede wszystkim polityczną emeryturę.

Objęcie prezesostwa zapewne związałoby Morawieckiego z partią na o wiele dłużej. Pytanie, czy on sam by tego chciał - może się okazać, że po swojej kadencji z chęcią wycofa się z polityki tak, jak się w niej pojawił - nagle.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [gazeta.pl]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >