wtv.pl > TV > Kto królował w "Wiadomościach" wiosną? Na podium sami członkowie PiS
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:55

Kto królował w "Wiadomościach" wiosną? Na podium sami członkowie PiS

czas antenowy - wiadomości tvp
Screen z "Wiadomości" TVP 07.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)

Wiemy, komu poświecono najwięcej czasu antenowego w "Wiadomościach" TVP w ostatnich miesiącach. Na podium znaleźli się wszyscy najważniejsi przedstawiciele obozu władzy: Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki.

Na zlecenie Wirtualnych Media spółka Press-Service Monitoring Mediów przeanalizowała wydania "Wiadomości" TVP w drugim kwartale roku 2021. Sprawdzono, kto dostał najwięcej czasu antenowego od kwietnia do czerwca tego roku.

Przeliczą się ci, którzy po wynikach spodziewali się otrzymania dowodów na pluralizm w mediach Jacka Kurskiego. W głównym pasmie informacyjnym stacji królowali główni gracze Prawa i Sprawiedliwości.

PiS króluje w "Wiadomościach" TVP

Na pierwszym miejscu znalazł się prezydent Andrzej Duda, któremu w ostatnich trzech miesiącach poświęcono 684 sekundy.

Podium zamykają lider PiS Jarosław Kaczyński (544 sekundy) i premier Mateusz Morawiecki (454 sekundy).

Tuż za nimi znalazł się szef MON Mariusz Błaszczak, który w trakcie wydań "Wiadomości" TVP przebywał na ekranie 367 sekund. Kolejne miejsce przypadło bliskiemu człowiekowi obozu Zjednoczonej Prawicy, Michałowi Karnowskiemu z tygodnika "Sieci".

Borys Budka i Rafał Trzaskowski zajęli 6. i 9. miejsce w zestawieniu – odpowiednio 278 i 228 sekund, a zatem blisko dwa razy mniej niż liderzy z Prawa i Sprawiedliwości.

Od kwietnia do czerwca Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki pojawili się w "Wiadomościach" po 46 razy. Dla porównania lider PO Borys Budka gościł na antenie 31 razy, a Rafał Trzaskowski – 25.

"To urąga przyzwoitości"

O ocenę danych za drugi kwartał 2021 roku Wirtualne Media poprosiły prof. Krystynę Doktorowicz, medioznawczynię z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem ekspertki propaganda w telewizji Jacka Kurskiego jest uprawiana w sposób nieinteligentny. – To, co robią media publiczne, urąga przyzwoitości – oceniła. – To nadużycia.

Zdaniem prof. Doktorowicz nawet przeciętny odbiorca zauważy, że proporcje w głównych wydaniach "Wiadomości" TVP są zdecydowanie zachwiane.

Od kilku dni w Telewizji Polskiej trwają też ataki na powracającego do polskiej polityki Donalda Tuska. Według komentatorów podobne działania mediów publicznych będą tylko przybierać na sile.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualne Media, wtv.pl Zdjęcie główne: Screen z "Wiadomości" TVP 07.07.21 (wiadomosci.tvp.pl)