wtv.pl
Ksiądz molestował przed laty Gabriela Byrne'a

Wikimedia Commons/Timo Elliott

Znany aktor był wykorzystywany przez księdza. Postanowił do niego zadzwonić i go zwyzywać, ale rozmowa obrała niespodziewany tor

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Znany irlandzki aktor, Gabriel Byrne, w swojej autobiografii przyznał, że przed laty był molestowany przez księdza. Po latach wypełnionych bolesnymi wspomnieniami i trudnościami, chciał skonfrontować się ze swoim oprawcą. Wynik tej konfrontacji niezwykle

  • Znany irlandzki aktor, Gabriel Byrne, wyznał w swojej autobiografii, że był kiedyś molestowany przez księdza

  • Przez lata Byrne starał sobie poradzić z przeszłością i wreszcie uciekł się do konfrontacji

  • Ta jednak okazała się mieć inny przebieg, niż zakładał - nie potrafił zdenerwować się na oprawcę, który po tylu latach nie wiedział nawet, z kim rozmawia

  • Problem molestowania wokół Kongregacji Braci w Chrystusie w Wielkiej Brytanii i Irlandii istnieje od lat. Wiele spraw wychodzi po dekadach na światło dzienne

Do zakonu z roku na rok wstępuje coraz mniej przyszłych duchownych. 

Gabriel Byrne był przed laty molestowany przez księdza. Spróbował się z nim skonfrontować

Gabriel Byrne jest jednym z najbardziej znanych irlandzkich aktorów - grał m. in. w „Podejrzanych”, laureacie dwóch Oscarów, „Ścieżce strachu” czy kultowym „Człowieku w żelaznej masce”. W zeszłym roku wydał swoją autobiografię pt. „Walking with Ghosts”, w której opisał jeden z najbardziej bolesnych epizodów swojego życia.

Jak wyznał na kartach książki, w dzieciństwie był molestowany przez księdza, członka zakonu Kongregacji Braci w Chrystusie. Miał mieć w tym czasie 11 lat

Byrne napisał w autobiografii, że w 2012 roku udało mu się odnaleźć księdza-oprawcę. Postanowił do niego zadzwonić, by skonfrontować się z wydarzeniami, które miały miejsce przed wieloma laty.

- Chciałem w tych ostatnich sekundach nazwać go c..ą i powiedzieć, że chociaż nie wierzę w piekło, to mam nadzieję, że on tak. Bo chcę, żeby był przerażony i płonął przez wieczność - opowiadał w tekście aktor.

- Ale nic nie powiedziałem. Jakaś część mnie nie chciała skrzywdzić starca o łagodnym głosie, który wylądował w domu spokojnej starości, który teraz nie pamiętał ani mnie, ani niczego, co zrobił - wyznał. Jak się okazało, emerytowany duchowny podziękował mu nawet za telefon. 

Kongregacja Braci w Chrystusie - sprawca wielu cierpień

Kongregacja Braci w Chrystusie była jednym z najbardziej znanych budowniczych szkół katolickich dla chłopców w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Po latach pojawia się wiele doniesień o popełnionych w nich przez duchownych przestępstwach seksualnych, które często trwały przez wiele lat. 

W XXI wieku wybuchło wiele spraw związanych z molestowaniem dzieci w zakładanych przez nich szkołach - jednym z bohaterów takiej był Leslie Turner, dziś emerytowany dyrektor szkoły podstawowej. Często w swoich wypowiedziach zaznaczał, że został nauczycielem, by móc odróżnić się od tych, którzy skrzywdzili go w czasach dzieciństwa. 

Po wielu wybuchu wielu afer wokół Kongregacji, ta z roku na rok straciła ogromną liczbę członków i kolejnych powołań. Skompromitowano również jej działania edukacyjne - coraz mniej osób decydowało się zapisywać swoje dzieci do prowadzonych przez nich szkół. 

Skala molestowania seksualnego w Irlandii sprawiła, że niegdyś niezwykle katolicki kraj całkowicie zmienił kurs - raport tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości z 2011 roku wstrząsnął obywatelami.

- Nie będzie przesadą powiedzieć, że po raportach Ryana i Murphy Irlandia jest już chyba niezdolna do bycia wstrząśniętą przez cokolwiek, co wiąże się z seksualnymi przestępstwami wobec dzieci - mówiła wtedy ówczesna premier Irlandii, Enda Kenny.

źródło: [gwiazdy.wp.pl][wtv.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >