wtv.pl > Polska > Nie żyje ks. Adam Myszkowski. Zginął w wyniku brutalnego pobicia
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 08:15

Nie żyje ks. Adam Myszkowski. Zginął w wyniku brutalnego pobicia

ks. Adam Myszkowski
Pixabay/S. Hermann & F. Richter

Uchwycony mężczyzna, który dokonał pobicia, został oskarżony o usiłowanie zabójstwa.

Zmarł ks. Adam Myszkowski. Wcześniej został dotkliwie pobity

Zmarł ks. Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu. Jako zarządzający sanktuarium miał bardzo duży wpływ na życie społeczne w gminie oraz na kwestię przybywających do Paradyża pielgrzymów. Duchowny miał 69 lat.

- Ze smutkiem informujemy, że dziś, 17 marca, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi zmarł ks. prał. Adam Myszkowski, proboszcz parafii w Wielkiej Woli - Paradyżu i dziekan dekanatu żarnowskiego - informowała na swoim Twitterze diecezja radomska. 

Za napaść na księdza odpowie 47-letni mężczyzna, który zaatakował duchownego, gdy ten wracał na plebanię i zamykał bramę. Podczas pobicia Myszkowski doznał ciężkich obrażeń ciała, w tym głowy. Niedługo później przewieziono go do szpitala. 

Ujęty sprawca został oskarżony o usiłowanie zabójstwa. Nieznany jest motyw sprawcy. Sprawa jest w toku.

Po przewiezieniu do szpitala Myszkowski przeszedł operację, a potem leżał na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Od tamtego momentu przebywał w śpiączce i dziś zmarł.

Kim był ks. Adam Myszkowski?

Ks. Adam Myszkowski urodził się w Radoszycach w woj. świętokrzyskim 18 grudnia 1952 roku. Jako młody mężczyzna postanowił wstąpić do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu - był to 1971 rok. 

W czasie nauki musiał odbyć również obowiązkową służbę wojskową - został zaangażowany do kompanii kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach. Po powrocie otrzymał święcenia kapłańskie - 3 czerwca 1978 roku przyjął je z rąk bpa Piotra Gołębiowskiego.

Najpierw jako wikariusz pracował w Brzeźnicy, potem w Jastrzębiu koło Wierzbicy i parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach. Stamtąd przeniósł się już do Paradyża, gdzie pełnił funkcję proboszcza od 1992 roku, a także kustosza sanktuarium. Od 2000 roku sprawował również funkcję dziekana w dekanacie żarnowskim

W 2008 roku otrzymał tytuł prałata, a w 2002 roku otrzymał tytuł kanonika honorowego kapituły Świętego Bartłomieja w Opocznie. 

źródło: [rmf24.pl]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: