wtv.pl
Daniel Obajtek uzyskał prestiżowy tytuł MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, firmie robiącej interesy z Orlenem.

Jakub Kaminski/East News

Kolejne kontrowersje związane z Danielem Obajtkiem. Skończył studia w firmie – partnerze Orlenu

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Daniel Obajtek uzyskał prestiżowy tytuł MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Według doniesień Onetu fundacja jest jednak w istocie firmą robiącą interesy z Orlenem. Szef studiów zasiada jednocześnie w radzie nadzorczej jednej ze

  • W stosunkowo krótkim czasie Daniel Obajtek skończył studia podyplomowe, uzyskawszy tytuł Master of Business Administration.

  • Studia MBA są prowadzone przy współpracy z zagranicznymi uczelniami

  • Organizująca je Gdańska Fundacja Kształcenia Menadżerów ma powiązania z Orlenem. W efekcie Obajtek skończył prestiżowe studia w firmie, która jest jego biznesowym partnerem

Po licznych wątpliwościach związanych z oświadczeniami majątkowymi prezesa Orlenu i doniesieniach, według których były wójt Pcimia miał dostawać wielomilionowe rabaty na zakup nieruchomości, Onet postanowił prześwietlić historię edukacji Daniela Obajtka.

Z doniesień portalu wynika, że ulubieniec Jarosława Kaczyńskiego, który według nieoficjalnych informacji miał być szykowany na następcę Mateusza Morawieckiego, miał problemy już we wczesnej fazie edukacji. Potwierdza to artykuł „Rzeczpospolitej” z 1994 roku.

Daniel Obajtek wyrzucony ze szkoły

Daniel Obajtek był wówczas uczniem IV klasy Technikum Weterynaryjnego z Nowego Targu oraz przewodniczącym niedawno wybranej Krajowej Rady Młodzieży Samorządów Uczniowskich. W 1994 roku po raz drugi wyrzucono go ze szkoły.

Według „Rz” dyrektor placówki zarzucał Obajtkowi: destabilizację samorządu, szkalowanie dobrego imienia wychowawcy, szantażowanie rady pedagogicznej, korzystanie z pomieszczeń samorządu do celów prywatnych (a właściwie przenocowanie pijanych absolwentów), uchylanie się od przedstawienia pełnego rozliczenia z działalności gospodarczej samorządu, notoryczne kłamstwa i arogancję w stosunku do nauczycieli oraz nieobecności i kiepskie wyniki w nauce.

Zdaniem dziennikarzy gazety Obajtek miał być jednak niezłym, aktywnym społecznie uczniem, czego dowodzić ma dwukrotny wybór na przewodniczącego samorządu szkoły.

W 1995 roku przyszły szef PKN Orlen ostatecznie zabrał swoje dokumenty ze szkoły, nie ukończywszy nauki w placówce. Maturę zrobił jako uczeń technikum rolniczego w Myślenicach. Ukończenie studiów zajęło mu jednak blisko 20 lat.

Studia u partnera Orlenu

Daniel Obajtek ponownie zadbał o swą edukację na chwilę przed nadejściem dobrej zmiany. W 2014 roku ówczesny wójt gminy Pcim ukończył prywatną Wyższą Szkołę Ochrony Środowiska w Radomiu. Po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość wybrano go szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dwa lata później Obajtek zarządzał już spółką Energa, by w 2018 roku zostać prezesem paliwowego giganta, który prowadzi do dziś. Równolegle do szybkich awansów biznesmen zdobywał też tytuły naukowe. Onet przeanalizował drogę Obajtka do cenionego na świecie tytułu MBA, przeznaczonego dla wyższej kadry menadżerskiej.

Biznesmen zdobył swój tytuł w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. Według doniesień fundacji nazwa jest jednak myląca. Instytucja jest bowiem w istocie firmą

Studia MBA prowadzone są przy współpracy z zagranicznymi uczelniami. W przypadku gdańskiej firmy, w której wykształcenie zdobył Daniel Obajtek, jest to Porto Business School, z siedzibą w Portugalii. Co ciekawe, szefem studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów jest dr Tomasz Harackiewicz, wiceszef rady nadzorczej spółki z grupy Orlen.

Obajtek uzyskał tym samym tytuł w spółce związanej z PKN Orlen. W korespondencji z Onetem paliwowy gigant podkreśla, że biznesmen rozpoczął studia, nie będąc jeszcze związanym z Orlenem. Zakładając, że Daniel Obajtek studiował zwyczajowe dwa lata, dyplom uzyskał już jako prezes spółki skarbu państwa.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Wpadka w "Milionerach". Uczestniczka nie mogła dobrze odpowiedzieć

  • Kamil Durczok opublikował nagranie w środku nocy. O co chodzi?

  • Wojtunikowi udało się wygrać w sądzie z samym premierem. W tle materiały "ściśle tajne"

źródło: Onet

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >