wtv.pl
Według ustaleń "New York Timesa” przyczyną śmierci Aleksandra Doby było uduszenie się.

EDUARDO MUNOZ ALVAREZ/AFP/East News

"The New York Times": przyczyną śmierci Aleksandra Doby mogło być jednak uduszenie się

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Według ustaleń "New York Timesa” przyczyną śmierci Aleksandra Doby było uduszenie się. Wersję amerykańskiego dziennika ma potwierdzać syn zmarłego podróżnika, który przepłynął kajakiem Atlantyk, Czesław.

Amerykański „New York Times”, jeden z najpopularniejszych dzienników świata, opublikował materiał dotyczący Aleksandra Doby, znanego na świecie polskiego podróżnika, który zmarł 22 lutego, tuż po zdobyciu Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki.

Były inżynier zakładów chemicznych, mieszkający w małym miasteczku nad rzeką, Doba od dawna pozostawał najbardziej utytułowanym kajakarzem w swoim kraju. Jego pragnienie podboju morza wyrosło z niewinnej idei, która stopniowo go pochłonęła: pokonywał kajakiem wszystko inne, więc dlaczego nie Ocean Atlantycki?, czytamy w tekście poświęconym zmarłemu kajakarzowi.

Nowe fakty dotyczące śmierci Aleksandra Doby

Wiele razy powtarzał, że nie chce umierać w swoim łóżku, przekazał syn Aleksandra Doby w rozmowie z „New York Times”. Z tego, co wiemy, był euforyczny, gdy dotarł na szczyt. Potem usiadł i zasnął, dodał.

Aleksander Doba odszedł w wieku 74 lat. Dziennik rzuca jednak nowe światło na jego śmierć. Jego syn Czesław przekazał, że przyczyną zgonu było uduszenie spowodowane obrzękiem płuc, czytamy w artykule nowojorskiego „Timesa”.

Dotychczas utrzymywano, że podróżnik zmarł z przyczyn naturalnych. Zarówno media, jak i organizatorzy wyprawy na afrykański szczyt nie wspominały o obrzęku płuc.

Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii śmierć Aleksandra nastąpiła z przyczyn naturalnych, poinformowano w komunikacie opublikowanym na stronie klubu soliści.pl. O sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Chcielibyśmy podkreślić, że podczas całej wyprawy, w tym wejścia na szczyt, Aleksander Doba nie zgłaszał i nie wykazywał żadnych objawów, które mogłyby wskazywać na problemy zdrowotne. Aleksander był bacznie obserwowany przez przewodników oraz przechodził rutynowe kontrole, podczas których mierzone miał tętno, natlenienie krwi, a także był pytany o samopoczucie, zapewniono w komunikacie organizatorów wyprawy.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: nytimes.com

Konrad WrzesińskiAutor

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >