Kościół katolicki zwraca uwagę na kryzys powołań i porzucenie stanu kapłańskiego przez duchownych.. Bożena i Marian Sztajner/Niedziela (flickr.com/EpiskopatNews) (CC BY-NC-SA 2.0)Źródło: Bożena i Marian Sztajner/Niedziela (flickr.com/EpiskopatNews) (CC BY-NC-SA 2.0)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 20 Lutego 2021

Jutro w kościołach zostanie odczytany list pasterski abp. Wacława Depo. Dotyczy m.in. konieczności reformy sieci parafialnej

Kościół katolicki zwraca uwagę na kryzys powołań i porzucenie stanu kapłańskiego przez duchownych. W najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach należących do archidiecezji częstochowskiej odczytany zostanie list arcybiskupa Wacława Depo. Hierarcha pisze w nim m.in. o konieczności reformy sieci parafialnej.

  • W oficjalnym liście pasterskim metropolity częstochowskiego zwrócono uwagę na problemy, z jakimi musi zmierzyć się archidiecezja
  • Wśród nich wymieniono choćby kryzys powołań, przekładający się na deficyt księży w seminariach
  • Jednocześnie nawiązano też do tematu aborcji

Oficjalny list pasterski z okazji Wielkiego Postu opracował arcybiskup metropolia częstochowski Wacław Depo. Komunikat hierarchy ma zostać odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę, wskazuje Wirtualna Polska.

Depo zwrócił uwagę na konieczność dokonania reformy wewnątrz sieci parafialnej, według której mniejsze parafie miałyby zostać łączone w większe struktury. Arcybiskup wyliczył przyczyny, z powodu których należy rozważyć podobne rozwiązanie.

Kościół katolicki zwraca uwagę na brak księży w seminariach

W liście zaznaczono, że głównym z problemów jest wyraźny brak odpowiedniej liczby księży, która nie zaspokaja potrzeb częstochowskiej archidiecezji.

Mateusz Morawiecki skomentował. Odpowiada na materiał TVN24. Mateusz Morawiecki skomentował. Odpowiada na materiał TVN24. "vatowskie kłamstwo"Czytaj dalej

Hierarcha wykazał, że na 312 parafii wchodzących w skład archidiecezji aż w 180 usługę duszpasterską sprawuje zaledwie jeden ksiądz. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być m.in. kryzys powołań do seminarium.

Abp Depo, którego komunikat przytacza WP, wspomniał też niedawną śmierć wielu duchownych, jak również przypadki porzucenia stanu kapłańskiego.

Metropolita częstochowski dodał, że na ten moment w seminarium przebywa 23 kleryków. Wśród nich znajduje się czterech diakonów, którzy święcenia kapłańskie przyjmą jeszcze w tym roku.

Jednocześnie w 2020 roku zmarło 21 księży.

Jako kolejny powód do przeprowadzenia reformy wskazano chęć „owocnej pracy duszpasterskiej”, jak również problemy ekonomiczne, które nierzadko są rzeczywistością małych parafii, podaje WP.

Arcybiskup o aborcji

Arcybiskup Depo nie pominął tematu aborcji. Jako wzór do naśladowania w przypadku pojawienia się wątpliwości hierarcha wymienił świętego Józefa. Jednocześnie nawiązał do „ludzi nieliczących się z prawem Bożym, którzy popierają i finansują zabijanie dzieci w łonie matek”.

Metropolita wskazał, że w ubiegłym roku odnotowano 40 milionów przypadków aborcji. Ten zbrodniczy czyn należy do kategorii umyślnego zabójstwa, napisano w cytowanym przez portal liście.

źródło: WP

Artykuły polecane przez redakcję WTV: