wtv.pl
Policja nie dopatrzyła się nieprawidłowości w przebiegu styczniowej mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kontrowersje na mszy świętej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Właśnie zareagowała policja

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Świętokrzyska policja odpowiedziała na zawiadomienie Unii Młodych w sprawie styczniowej mszy świętej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach. Nadinsp. Jarosław Kaleta twierdzi, że uroczystość miała charakter państwowy.

Po trzech miesiącach od złożenia zawiadomienia Unia Młodych otrzymała od policji odpowiedź w sprawie mszy świętej w intencji śp. Jadwigi Kaczyńskiej i z udziałem szeregu polityków rządowych, którą odprawiono w styczniu bieżącego roku w Starachowicach.

Jak przypomina Wirtualna Polska, z nagrań udostępnionych przez portal "Echo Dnia Świętokrzyskie" wynikało, że podczas mszy nie przestrzegano części obowiązujących obostrzeń - m.in. nie był zachowany dystans pomiędzy uczestnikami, a przemawiający w kościele prezes PiS Jarosław Kaczyński nie zasłaniał ust i nosa maseczką.

Unia Młodych złożyła w tej sprawie zawiadomienia do sanepidu oraz do policji, ta ostatnia jednak miała nie reagować na nie przez ponad miesiąc, w związku z czym działacze zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei sanepid uznał, że nie doszło do złamania przepisów i umorzył postępowanie.

Wystosowana w końcu przez policję i datowana na 4 maja odpowiedź nie jest jednak dla działaczy satysfakcjonująca. Świętokrzyska policja nie dopatrzyła się bowiem żadnych nieprawidłowości w organizacji i przebiegu styczniowej mszy w Starachowicach i zadecydowała, że nie ukarze jej uczestników.

Jak podaje Wirtualna Polska, w piśmie szef świętokrzyskiej policji nadinsp. Jarosław Kaleta przekonuje, że msza - która była "sprawowana nie tylko w intencji śp. Jadwigi Kaczyńskiej, ale również w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej" - miała charakter uroczystości państwowej, w związku z czym obecnych na niej polityków rzekomo "wykonujących jednocześnie obowiązki służbowe" nie obowiązywały wszystkie obostrzenia.

- Ustawodawca nie nałożył na takie osoby w budynkach użyteczności publicznej obowiązku zakrywania ust i nosa i zachowania odległości między nimi nie mniejszej niż 1,5 metra - stwierdza przywoływany przez Wirtualną Polskę nadinsp. Kaleta.

Andrzej Duda popełnił błąd

Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Unii Młodych Patryk Stępień jest oburzony stanowiskiem świętokrzyskiej policji.

- Nie ma takiego święta państwowego czy narodowego jak Jadwiga Kaczyńska, była to prywatna intencyjna msza, a Ci, którzy tam byli, prywatnie uczestniczyli w hucpie, podczas której łamano prawo i którą transmitowano w publicznej telewizji za nasze pieniądze - przywołuje Stępnia Wirtualna Polska.

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, Unia Młodych zamierza złożyć do sądu zażalenie na decyzję świętokrzyskiej policji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Julian BakułaAutor

Redaktor WTV

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Abp Grzegorz Ryś przeprasza urażonych wiernych

Polska

"Przepraszam wszystkich, którzy poczuli się zgorszeni". Abp Grzegorz Ryś przeprasza wiernych

Czytaj więcej >
Instagram/fundacjaocalenie

Polska

Kolejne tragiczne wydarzenia na granicy. Fundacja Ocalenie ujawniła działania Straży Granicznej

Czytaj więcej >
EAST NEWS

Polska

Ostrzeszów. Policja znalazła zwłoki 86-letniego grzybiarza

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska

Pułtusk. Z rzeki wyłowiono zwłoki 6-letniej dziewczynki i jej 39-letniej matki

Czytaj więcej >
Google Maps

Polska

Lublin. 26-letnia matka, która udusiła swoje dzieci jest już w areszcie

Czytaj więcej >
KPP Kolno

Polska

Kolno. 17-latek włamał się do lokalu gastronomicznego. Grozi mu 10 lat więzienia

Czytaj więcej >