wtv.pl
Policja nie dopatrzyła się nieprawidłowości w przebiegu styczniowej mszy z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Kontrowersje na mszy świętej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Właśnie zareagowała policja

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Świętokrzyska policja odpowiedziała na zawiadomienie Unii Młodych w sprawie styczniowej mszy świętej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach. Nadinsp. Jarosław Kaleta twierdzi, że uroczystość miała charakter państwowy.

Po trzech miesiącach od złożenia zawiadomienia Unia Młodych otrzymała od policji odpowiedź w sprawie mszy świętej w intencji śp. Jadwigi Kaczyńskiej i z udziałem szeregu polityków rządowych, którą odprawiono w styczniu bieżącego roku w Starachowicach.

Jak przypomina Wirtualna Polska, z nagrań udostępnionych przez portal "Echo Dnia Świętokrzyskie" wynikało, że podczas mszy nie przestrzegano części obowiązujących obostrzeń - m.in. nie był zachowany dystans pomiędzy uczestnikami, a przemawiający w kościele prezes PiS Jarosław Kaczyński nie zasłaniał ust i nosa maseczką.

Unia Młodych złożyła w tej sprawie zawiadomienia do sanepidu oraz do policji, ta ostatnia jednak miała nie reagować na nie przez ponad miesiąc, w związku z czym działacze zwrócili się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Z kolei sanepid uznał, że nie doszło do złamania przepisów i umorzył postępowanie.

Wystosowana w końcu przez policję i datowana na 4 maja odpowiedź nie jest jednak dla działaczy satysfakcjonująca. Świętokrzyska policja nie dopatrzyła się bowiem żadnych nieprawidłowości w organizacji i przebiegu styczniowej mszy w Starachowicach i zadecydowała, że nie ukarze jej uczestników.

Jak podaje Wirtualna Polska, w piśmie szef świętokrzyskiej policji nadinsp. Jarosław Kaleta przekonuje, że msza - która była "sprawowana nie tylko w intencji śp. Jadwigi Kaczyńskiej, ale również w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej" - miała charakter uroczystości państwowej, w związku z czym obecnych na niej polityków rzekomo "wykonujących jednocześnie obowiązki służbowe" nie obowiązywały wszystkie obostrzenia.

- Ustawodawca nie nałożył na takie osoby w budynkach użyteczności publicznej obowiązku zakrywania ust i nosa i zachowania odległości między nimi nie mniejszej niż 1,5 metra - stwierdza przywoływany przez Wirtualną Polskę nadinsp. Kaleta.

Andrzej Duda popełnił błąd

Andrzej Duda chciał złożyć życzenia maturzystom. Nie obyło się bez wpadki

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Unii Młodych Patryk Stępień jest oburzony stanowiskiem świętokrzyskiej policji.

- Nie ma takiego święta państwowego czy narodowego jak Jadwiga Kaczyńska, była to prywatna intencyjna msza, a Ci, którzy tam byli, prywatnie uczestniczyli w hucpie, podczas której łamano prawo i którą transmitowano w publicznej telewizji za nasze pieniądze - przywołuje Stępnia Wirtualna Polska.

Jak relacjonuje Wirtualna Polska, Unia Młodych zamierza złożyć do sądu zażalenie na decyzję świętokrzyskiej policji.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >